Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... incetare contract inainte de termen
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

incetare contract inainte de termen

Buna ziua .As vrea sa stiu daca in cazul incetarii unui contract inainte de termen ,cu reteaua nationala de telefonie, ca urmare a solicitarii mele,legea prevede sa platesc despagubiri pt ca am inteles ca exista o lege care sustine contrariul.Multumesc
Articolul 84 din Legea nr. 296/2004 privind Codul consumului prevede:
Dreptul consumatorului la denuntarea sau rezilierea contractului nu poate fi anulat sau restrans de nicio clauza contractuala sau intelegere intre parti, in cazurile prevazute de lege, aceasta fiind considerata nula de drept.
Drepturile partilor referitoare la o justa despagubire nu vor fi afectate in cazul denuntarii unilaterale.

Schimbarea introdusă în Codul consumului blochează eventuale tentative ale furnizorilor de a limita dreptul clienţilor de a rezilia un contract, însă le lasă companiilor dreptul la "justa despăgubire". Practic, companiile vor avea astfel posibilitatea de a le cere astfel clienţilor care denunţă contractul înainte de termenul agreat iniţial eventuale reduceri aplicate la preţul unui telefon mobil, sau contravaloarea instalării unui serviciu precum televiziunea prin satelit.
[ link extern ]