avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 185 soluții astăzi
Forum Activitate Ledoasa

Activitate Ledoasa

Sunt proprietarul unui apartament .Fac parte din asociația proprietarilor din blocul meu ???
Obtinere ordin de protectie împotriva sotului ! In 2017 am fost injunghiata in gât de sotul meu ! A fost condamnat la 6 ani de detentie pt.tentativa de omor ! Ieri 8 sept. a fost eliberat conditionat si a venit la ușa ,ca nu are unde sta .Nu l-am primit ca nu am curaj si nici nu-l voi primi ! Am fost la politie si au spus ca numai la instanta pot obtine ordinul de protectie ! Nu stiu cum sa procedez ! Prin hotarâre judec.trebuie sa-mi plateasca 15000 euro .El nu are niciun venit , niciun statut,nu are ce pierde , mai mult a zis ca se razbuna cât de curând ! Va rog , nu stiu ce sa ma fac ,unde sa cer ajutor .Va multumesc .
Da vecina plateste acum . Suma fiind mica de 20 lei lunar , pt.ca locuieste la mama ei care este bolnava si o ingrijeste(paralizata)
Buna ziua, la mine in bloc a murit o vecina in urma cu 16 ani . Are 40 de mil.la intretinere , pana acum . Am intrebat-o pe presedinta care este situatia ,raspunzând ca se judeca succesiunea. Pai de 16 ani se judeca ? a zis ca da ! Noi vecinii stim ca nu era proprietar batrana platea chirie la icral ! Pe listele de plata nu este trecut numele in dreptul apartamentului iar presedinta spune ca a uitat cum o chema pe moarta.Am rugat-o sa vada in cartea de imobil, dar a zis ca e pierduta numai exista carte de imobil. Ce putem face sa aflam ce este cu aprtamentul ?
Buna ziua, am o vecina care a fost data in judecata pt.neplata intretinerii avand 165 de milioane restanta. In 2014 s-a terminat procesul in favoarea vecinei,datoria fiind prescrisa. Din 2014 si pana in prezent e trecuta la cote cu suma de 165 de mil.+ penalizari. Deci de 7 ani o trece pe lista cu toate ca asoc. a pierdut procesul . Am aratat presedintei hotararea in care scrie clar ca suma paratei a fost prescrisa . Nu vrea sa inteleaga sa nu o mai treaca pe lista cu restanta. Noi proprietarii nu intelegem de ce si nu stim cum sa procedam ! Presedinta spune ca tot o trece cu toate ca asoc. a primit hotararea de la judecatorie .
Buna seara, am un apartament cumparat acum 12 ani. Nu am avut apa calda niciodata. Caldura doar in trei ierni. Am intrebat comitetul iar presed. a spus ca sunt tevile deteriorate . Am fost la Radet sect.2 si aici au spus ca asociatia are datorie 733 de mil. Am solicitat o hârtie oficiala dar nu am primit ca nu se da la proprietari ci doar celor ce au contract cu ei. Presedinta neaga ca ar avea blocul aceasta datorie ! Cum procedez sa aflu daca avem sau nu datoria aceasta la Radet ?
Am de plata 356 lei la un executor.Toata suma mi-a fost oprita de banca Piraeus exact in primele zile de pandemie ! Totusi casa de pensii opreste in continuare lunar. Am sunat executorul si l- am informat de situatie . Cei 356 lei sunt in banca de 2 ani .La interogarea de sold eu îi vad. Zice ca nu e vina lui ca banca nu a trimis banii la el. Banca zice ca nu poate sa îmi dea banii decat daca executorul deblocheaza . Executorul spune ca dupa ce recupereaza cei 356 lei de la casa de pensii deblocheaza contul meu din banca . Unde sa ma adresez ?
Am o prietena 77 ani in stadiu terminal de cancer . E vaduva, nu are copii si nici rude in viata. Cum o ingrop cand moare, eu sunt doar prietena. E pensionara , nu are casa sau bunuri . Cum procedez ? Va multumesc !

Am o poprire , de la un imprumut sau cumparaturi din 2010, sincer numai stiu de acum 10 ani, am pensie am handicap dar acesti bani de la primarie vin numai in cont la Piraeus. Din cei 500 au oprit 360 lei deci cam 75%' e normal ?
Discuție Somaj tehnic
Pensionara limita de varsta am dreptul la somaj tehnic?