avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 488 soluții astăzi
Forum Activitate laviluca

Activitate laviluca

Buna ziua!
Multumesc pentru raspuns dar am uitat sa precizez ca sediul este in proprietate si nu inchiriat. Se modifica abordarea in aceasta situatie?
Multumesc!
Buna ziua!

Un PFA realizeaza reparatii la scarile sediului social achizitionand travertin in valoare de 13000 lei fara TVA si de asemenea realizeaza o termoizolare a cladirii dar nu in totalitate ci doar la baza acesteia in dreptul scarilor. Aceste lucrari sunt facute deo firma specializata care emite o factura de servicii si un deviz de lucrari in valoare de 19000 lei fara TVA.
Va rog sa-mi spuneti daca aceste sume pot fi trecute direct pe cheltuieli ca si cheltuieli de reparatii sau toate aceste sume sunt considerate modernizari ale sediului si trebuie amortizate.

Va multumesc!
Buna ziua!

PFA care a depus declaratia unica pe 25 mai 2021 cu venitul realizat in 2020 si venitul estimat pe 2021.
In luna septembrie a primit dividende in valoare de 20000 lei. Trebuie sa depuna acum o noua declaratie unica pentru a rectifica venitul estimat sau definitiveaza declaratia in anul 2022 la termenul de depunere ?
Multumesc frumos!
Buna ziua!
Vor fi valorificatiatunci cand vor ajunge la maturitate.
Buna ziua!

Va rog sa-mi spuneti cum se inregistreaza in contabilitate factura cu achizitionarea unor puieti de plop in vederea plantarii. Se trece direct pe cheltuieli sau se amortizeaza?
Va multumesc!
Multumesc frumos pentru raspuns!
Buna ziua!

Detin o intreprindere individuala si pentru a implementa un proiect de impadurire cu fonduri europene am achizitionat stalpi din lemn si plasa pentru a realiza imprejmuirea terenului. Aceasta se va realiza in regie proprie. Deci si alte cheltuieli. Conform nomenclatorului, imprejmuirea este un mijloc fix. Insa componentele sunt luate separat ( facturi pentru lemn, facturi pentru plasa-platite deja). Cum se procedeaza in cazul contabilitatii in partida simpla in conditiile in care cheltuielile se inregistreaza la momentul realizarii lor iar imprejmuirea inca nu s-a executat? Adica cand si cum voi inregistra imprejmuirea in registrul mijloacelor fixe si la ce valoare?
Multumesc!
Buna ziua! Sunt o PFA care are salariati. Cheltuielile cu CAS, CASS si CAM aferente salariilor sunt deductibile integral?
Multumesc!
Răspuns la discuția Firma cu activitate suspendata
Multumesc!

Constantin Vera a scris:

Buna dimineata,
Daca nu ati solicitat regim derogatoriu, inregistrati pe 7588 si declarati in 100.

Buna seara,

Incepand cu data de 1 octombrie 2018 am suspendat la Registrul comertului, activitatea firmei la care sunt asociat unic. In cursul lunii octombrie ANAF a restituit firmei, in contul curent, taxa de poluare.
Cum inregistrez aceasta suma? Daca o inregistrez in contul 7588, trebuie sa platesc impozit pe venitul microintreprinderilor pentru aceasta suma si sa-l declar prin declaratia 100?Mentionez ca nu am solicitat regim derogatoriu la fisc. Pot face lucrul acesta daca firma a avut activitatea suspendata in trim. IV?
Multumesc!