avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Activitate alex197908

Activitate alex197908

buna am un srl si as dori sa stiu daca cumpar alcool de la firme interne si revand tot la firme interne trebuie sa platesc ceva taxe suplimentare la stat ? ce acte imi trebuiesc pt a putea face acest lucru ?
buna
am o sentinta civila - fond funciar - si as dori un model pt a o legaliza si investi cu formula executorie
Pana acum nu am mai facut asa ceva si de aceea rog ajutatima cu un model
buna m am angajat la o societate cu cim pe 3 luni cu durata determinata, Dupa cele 3 luni in continuare m am dus la munca inca 4 luni , dar de 2 luni nu mai sunt platit . M am dus la itm si am aflat ca dupa cele 3 luni nu mi sa prelungit CIM si deci am muncit la negru 4 luni , si de aceea va rog spunetimi cum sa determin angajatorul sa mi puna vechimea si pe cele 4 luni lucrate .
mentionez ca in afara de acel CIM pe perioada determinata de 3 luni nu am mai semnta nici un aditional
am livrat marfa -piese auto - unei primariii pe baza a 3 facturi . Primaria a platit partial doar o factura , nu sa incheiat contract scris , pot solicita emiterea unei simatii de plata fata de debitoarea primarie ? Pot solicita si dobanda legala ? cum ?

Discuție TAXE JUDICIARE
rog ajutati ma , cat mai e taxa judiciara de timbru la somati a de plata - OG 5 -2001
Răspuns la discuția UZUCAPIUNE
instanta ma pus sa zic cat valoreaza propietatea ca sa platesc taxa
aceasta taxa o pot recupera ?
Discuție UZUCAPIUNE
BUNA am fost uzucapat pe o padure si acum ne judecam . Cum pot face sa mi se plateasca copacii taiati de partea adversa , neavand nici un act ca a taiat el , dar cu toate acestea copacii nu mai sunt au ramas doar cioatele pt ca ia taiat el
Precizez ca sa intabulat pe padure astfel devenind propietar iar in uzucapiune cand a facut o el specifica ca el a folosit propietatea .
Daca puteti indrumatima
pot formula o singura cerere de executare pentru ca am ai multe titluri executorii care privesc pe acelasi debitor ?
Răspuns la discuția proces rog ajutor
mai pot solicita comisiei de impropietariri sa ma impropietareasca daca am fost uzucapat ?
am fost uzucapat cu un teren de 8 000 m , si ma m dus la un avocat care ma ajuta cu proces dar ma costa 4000 ron , e mult ??
cine ma uzucatap sa trecut in cf , cu toate ca terenu e sub legea 18 si inca nu ma u impropietarit statul ,
avocatu mi a zis ca vom cerere la instanta ca cf sa revina la starea dinaintea uzucaparii
e bine