avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 173 soluții astăzi
Forum Activitate turtuc

Activitate turtuc

Răspuns la discuția intrebare REVISAL
Multumesc inca o data si multa sanatate!
Buna ziua!
Care este termenul de comunicare in progarmul REVISAL, daca am salariati care de la 01.09.2013 vor trece la alta treapta de salarizare?
Pe 31.08.2013 sau in termen de 20 de zile de la intervenirea modificarii?
Multumesc si o zi cat mai buna!
Răspuns la discuția Venituri pentru pensii
#-o Multumesc de raspuns. Asa cer cei de la Casa de pensii de la noi!!!!!!!! O hartie in plus careia nu-i vad rostul fiindca noi transmitem lunar declaratia 112.
Buna ziua!
Am un salariat(profesoara) care se pensioneaza si trebuie sa-i eliberez o adeverinta cu salariu si sporuri de la 01.01.2011 pana in prezent.
In adeverinte stiu ca se trece salariul de incadrare si sporurile cu caracter permanent. Doamna a mai incasat si salariu i sistem de plata cu ora , care nu a fost la fel in fiecare luna dar pentru care i s-a retinut si virate contributia pentru pensii. Ii evidentiez si acest lucru sau numai sporurile cu caracter permanent?
Multumescd si o zi buna!
Multumesc si multa sanatate!
Buna ziua!
O profesoara,salariata in unitatea mea scolara a ramas in concediu de maternitate incepand cu 01.05.2012. Copilul s-a nascut pe data de 05.07.2013. In continuare a rama in concediu de crestere copil pana la 1 an. Incepand cu 01.06.2013 isi reia activitatea la catedra. In anul 2012 nu a beneficiat de concediu de odihna(in vacanta de vara cf. Legii nr.1/2011) ,avand in vedere cele aratate mai sus. Dupa terminarea cursurilor , in vacanta de vara are dreptul la concediu neefectuat avand in vedere ca sunt ani consecutivi?
Va multumesc si multa sanatate!
Răspuns la discuția poprire
gi_jane2 a scris:

De ce doua popriri, una pt ce si alta pt ce ? Daca sunt doua titluri diferite se popreste 1/2.


Sunt doua popriri fiindca a girat de doua ori.
Discuție poprire
Buna ziua!
Am o salariata pentru care am primit 2 poriri de la un executor jedecatoresc(a girat o persoana la un CAR ). Institutia in cauza a cerut executarea girantilor la un cabinet de executori judecatoresti pentru recuperarea datoriilor. Este legala poprirea fara o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila? Daca da, cat trebuie sa fie porirea din salariul net?
Multumesc!#-o
freeelis a scris:

Care este perioada in care a fost in somaj?


ian.2012-dec.2012 inclusiv
Buna ziua!
Am un salariat nou angajat care a fost in somaj 12 luni. Fara aceste luni are o vechime in munca de 14 ani. Dac iau in calcul si perioada de somaj ar trebui sa treaca la sporul de vechime de 15%. Cum este corect?
Va multumesc!