Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... somajul este luat in calcul la sporul de vechime?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

somajul este luat in calcul la sporul de vechime?

Buna ziua!
Am un salariat nou angajat care a fost in somaj 12 luni. Fara aceste luni are o vechime in munca de 14 ani. Dac iau in calcul si perioada de somaj ar trebui sa treaca la sporul de vechime de 15%. Cum este corect?
Va multumesc!
Somajul nu este considerat vechime in munca.Este stagiu de cotizare asimilat,care se ia in considerare la pensie.

Care este perioada in care a fost in somaj?
freeelis a scris:

Care este perioada in care a fost in somaj?

ian.2012-dec.2012 inclusiv
In acest caz, sunt incidente ceea ce v-a spus colegul nostru ... a existat o perioada in care somajul a fost considerat vechime in munca , de aceea v-am intrebat.