avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 554 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... somajul este luat in calcul la sporul de vechime?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

somajul este luat in calcul la sporul de vechime?

Buna ziua!
Am un salariat nou angajat care a fost in somaj 12 luni. Fara aceste luni are o vechime in munca de 14 ani. Dac iau in calcul si perioada de somaj ar trebui sa treaca la sporul de vechime de 15%. Cum este corect?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:55, 5 Februarie 2013
Somajul nu este considerat vechime in munca.Este stagiu de cotizare asimilat,care se ia in considerare la pensie.

Care este perioada in care a fost in somaj?
freeelis a scris:

Care este perioada in care a fost in somaj?


ian.2012-dec.2012 inclusiv
In acest caz, sunt incidente ceea ce v-a spus colegul nostru ... a existat o perioada in care somajul a fost considerat vechime in munca , de aceea v-am intrebat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Spor vechime mitza_yry mitza_yry Buna seara , am o nedumerire , lucrez la o fabrica care acorda spor de vechime . Pana sa implinesc 5ani vechime mi s-a acordat spor de vechime de 5% , iar ... (vezi toată discuția)
Data pensionarii ContSters220737 ContSters220737 Buna seara.Vin cu rugamintea de a ma ajuta in problema pensionarii mele.Sant nascut in 19 iunie 1955.Am lucrat in perioada 6 Ian.1973-30 Iun.1990si 4 Iul ... (vezi toată discuția)
Vechime si spor de vechime AnnaMaria_ru AnnaMaria_ru Cand se calculeaza anii lucrati din cartea de munca pentru a i se acorda sporul de vechime in functie de anii lucrati se scad zilele de fara plata? Sau ele nu ... (vezi toată discuția)