avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 583 soluții astăzi
Forum Activitate nicoleta321

Activitate nicoleta321

Discuție succesiune
Daca cei 2 frati ai mei m-au dat in judecata ptr dezbaterea succesorala dupa moartea mamei,iar mie imi revine jumatate din casa (casa ocupa 100mp) si 300mp din loc,cum se procedeaza ?Eu as renunta la casa daca ei mi-ar da niste bani.Dar imi este teama ca ei renunta la casa ca saimi ia din loc.Instanta cum procedeaza:va incerca sa ne intelegem sau daca ei m-au dat in judecata ei pun conditii?Va rog sa imi explicatia!!!!
Discuție succesiune
Daca venitul meu este de 400 lei sunt nevoit sa platesc cheltuieli de judecata?Sau sunt scutit ca am venit mic?
Discuție testament
pana la ce varsta poti face testasment???
Discuție senilitate
Un om care are diacnosticu senilitate poate saisi faca tesatament???
Discuție succesiune
Dupa decesul tatalui din 1977 cei 2 frati ai mei au cedat partea lor mie.Astfel am devenit mostenitorul cu acte in regula,eu si mama nostra.Dupa moartea mamei in 2009,cei 2 frati m-au dat in judecata pentru a se dezbate seccesiunea.Dupa revolutie actul de proprietate a fost scos doar pe numele mamei,eu nu am act de proprietate pe partea mea.Frati mei nu vor sa mai recunoasca acum actul de mostenitor al meu.Parintii mai au avut un loc de 800m patrati in care a fost construia o casa formata din 4 camere si dependinte.Eu consider ca dupa maortea tatalui,mie imi revine sin din loc si din casa.Ei considera ca am dreptul doar la casa pentru ca succesiunea a avut loc inainte de revolutie,adica 1977 si nu se spune nimic de locin actul de succesiune despre loc.Era evident sa nu spuna de loc nimic ptr ca nu era nimeni propietar pe loc in timpul lui Ceausescu.Vreau sa stiu ce imi revine din loc si din casa dupa judecata.
Dupa decesul tatalui din 1977 a avut loc succesiunea intre sotia si copii lui.Noi fiind 3 frati,cei 2 frati ai mei au cedat dreptul de mostenire mie.Astfel au ramas ca mostenitori ai unei case formate din 4 camere,mama nostra si cu mine.Dupa decesul mamei vrem sa dezbatem partea mamei.Fratii mei nu recunosc faptul ca eu am dretul la partea tatalui plus ce imi revine si din partea mamei.Eu am si certificat de mostenitor dupa moartea tatalui.Curtea avand o suprafata de 800m patrati.Ce sanse am in urma seccesiuni dupa moartea mamei?