Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Daca cei 2 frati ai mei m-au dat in judecata ptr dezbaterea succesorala dupa moartea mamei,iar mie imi revine jumatate din casa (casa ocupa 100mp) si 300mp din loc,cum se procedeaza ?Eu as renunta la casa daca ei mi-ar da niste bani.Dar imi este teama ca ei renunta la casa ca saimi ia din loc.Instanta cum procedeaza:va incerca sa ne intelegem sau daca ei m-au dat in judecata ei pun conditii?Va rog sa imi explicatia!!!!
Daca nu ati dezbatut succesiunea la notar de pe urma mamei adica nu aveti un certificat de mostenitor,care sa stabileasca masa succesorala, calitatea mostenitorilor si intinderea drepturilor succesorale (adica cotele fiecaruia,) toate acestea le va stabili instanta.
Partajul succesoral, care presupune impartirea averii succesorale ramase de pe urma defunctei mamei presupune atribuirea fiecarui mostenitor, in natura sau in bani contravaloarea cotei sale din mostenire.
In cadrul procesului de partaj se vor efectua expertize de specialitate ( constructor si topo) care vor stabili daca imobilele sunt sau nu comod partajabile .
Daca nu sunt, situatiile difera de la caz la caz, intreg imobilul va fi atribuit unui singur motenitor , urmand ca acesta sa despagubeasca pe ceilalti doi cu contravaloarea cotelor lor din mostenire, prin sume de bani denumite "sulte".
Angajati avocat, pentru ca in astfel de procese este imperios necesar sa fiti asistata de avocat.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
solicitati instanteti ca doriti sa fiti despagubit in bani pt partea dvs din mostenire.