avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Activitate Arabella Pap

Activitate Arabella Pap

Va multumesc pentru mesaj. Am sa depun contestatie. Factura am vazut-o, insa nu valoare e ceea ce contestez, ci modul de repartizare. Costul combustibilului pentru incalzirea apei sa se repartizeze doar pentru mc AC consumati de fiecare apartament (+ pierderi), sa nu se impata factura de gaz la nr de persoane. Stiti cumva un articol care prevede acest mod de impartire? Multumesc!
Va multumesc mult pentru raspuns. Acum ramane doar sa gasesc un aliniat care sa sustina atat banuiala mea cat si opinia dvs de la punctul 2, costul combustibilului nu se imparte pe persoana, ci se raporteaza la mc AC consumata aferent apometrelor/apartament (+ pierderi in parti egale/apartament).
Buna ziua! Ma poate ajuta cineva cu un mod de calcul pentru repartizarea legala a costului de pe factura pentru combustibilul folosit pentru a incalzi apa? Bloc cu centrala de bloc, apa rece se plataste conform consum citit de pe apometre x ron / mc, apa calda se plateste ca apa rece x ron/ mc, si .. aici nu inteleg, factura de gaz pentru prepararea apei calde se plateste in functia de apa calda in mc consumata/ apartament sau pe persoana/ apartament? Adica se ia apa calda / bloc in mc si se imaprte la costul de factura gaz din care rezulta incalzire 1 mc ap = x ron, care se inmulteste cu mc cititi de pe contorul de apa calda a fiecarui apartament? Adica plateste fiecare apartament incalzirea apei consumate de el? Sau se plateste apa contorizata pe apometru de apa calda ca apa rece + se plataste factura de gaz impartita pe cap de locatari indiferent care apartament cati mc de apa calda a consumat? ( la 8 mc apa rece + 7mc apa calda, am platit o data 74 ron - pret 15mc apa rece + 200ron gaz pentru prepararea apei, adica 50 ron / persoana, luna Octombrie, fara incalzire):stunned: Daca nu este corecta repartizarea cum pot contesta? Multumesc!