avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 597 soluții astăzi
Forum Activitate opheli_desdemona

Activitate opheli_desdemona

Răspuns la discuția dreptul de proprietate
Multumesc pentru promtitudine!Si in acest caz, incalc vreo lege,ma poate da in judecata cu ceva?Ea nu este de acord sa-l mut si nici nu vrea sa-mi dea acceptul de a pozitiona cutia de gaze si in asa zisul perimetrui de gard al ei.Eu am dreptul de folosinta a acele 1/2 m care-mi apartin scriptic, fara acordul ei?Sau trebuie sa ma judec cu ea?
Buna ziua!As dori si eu niste indrumari in ceia ce priveste mutarea unui gard pe hotarul legal, conform actelor de cumparare.Acum 9 ani am cumparat o casa cu o deschidere de 3.5 m la strada,spre surprinderea mea dupa vreo 2 luni am constatat ca deschiderea era de numai 3 m la strada(nu 3.5 m conform actelor).Acea 1/2 m era in curtea vecinei de langa mine .Casa dansei fiind pozitionata la nivel cu gardul,deci pe hotar cum am considerat eu atunci.Cand l-am sunat pe vanzator si i-am zis, a zis ca rezolva el cu vecina sa-mi recuperez din teren in spatele curtii,am fost de acord (nu stiam ce ma asteapta) :( .Totul a fost facut verbal si faptic, fara nici un document in speta.Acum am nevoie de acea 1/2 m deschidere la strada pentru a-mi instala cutia de gaze,pot sa mut gardul pe hotarul scriptic legal si sa-l pozitionez la forma din acte ( intabulare)? Incalc vreo lege?Poate vecina sa-mi interzica acest lucru?Multumesc anticipat!
CEA MAI BUNA POVESTIRE A ANULUI

Charlotte , Carolina de Nord

Un avocat din SUA a cumparat o cutie de tigari, foarte rare si deosebit de scumpe. Pe urma le-a asigurat, printre altele si impotriva incendiului.

In decurs de o luna, fumand toate tigarile din cutie si fara sa fi facut nici macar prima plata pentru polita de asigurare, avocatul a solicitat companiei de asigurari sa fie despagubit, aratand ca tigarile au fost distruse intr-o serie de „mici focuri".

Compania de asigurari a refuzat plata, invocand motivul evident si anume ca avocatul a fumat tigarile.

Avocatul a chemat in judecata compania de asigurari si A CASTIGAT!

Administrand probatoriul, judecatorul a fost de acord cu societatea de asigurari si anume ca cererea de despagubire era cel putin „neserioasa". Totusi, judecatorul a retinut faptul ca avocatul detinea o polita de asigurare pentru tigari care garanta ca acestea erau asigurate inclusiv impotriva foculului, fara a defini ce este considerat a fi „foc acceptabil", iar societatea de asigurari a fost obligata sa-l despagubeasca pe asigurat.

Decat sa treaca printr-un proces lung si costisitor, societatea de asigurare a acceptat sentinta si a platit 15.000 $ avocatului pentru pierderea tigarilor in „incendiu".

ACUM URMEAZA FAZA TARE

Dupa ce avocatul si-a incasat cecul, compania de asigurari a cerut ca acesta sa fie arestat pentru 24 de cazuri de incendiere.
In urma propriei cereri de despagubire si a declaratiei de la procesul anterior (folosite acum impotriva lui), avocatul a fost condamnat pentru incendiere intentionata a bunurilor sale asigurate si a fost condamnat la 24 de luni de inchisoare si o amenda de 24.000$

Aceasta este o povestire adevarata si a castigat Locul I la concursul „Recent Criminal Lawyers Award Contest"






Răspuns la discuția Sã mai și râdem
Erzsi era servitoare la niste domni în Cluj.
În fiecare joi avea liber si se întorcea acasa seara foarte bine dispusa. Într-o joi seara domnul o întreaba:
- Erzsi draga, ia spune, ce faci tu in fiecare joie, de vii asa vesela acasa?
Erzsi: O, domnu', noi joi întilneam cu Ildiko si cu Feri si Pista si mergem undeva pe Feleac si jucam de-a ghicitul.
Domnul: Cum e jocul asta, Erzsi?
Erzsi: Mergem la capita de fan, iar noi fetele bagam capul în capita si baietii vin pe la spate si jucat la noi, iar noi trebuie ghicit cine fost. Câteodata vine mai multi tineri si noi nu putem ghici si atunci râdem numa, numa... si ei nu ne lasa din joaca pâna ghicim cine o fost.
Domnul: Mai Erzsi, e tare interesant jocul asta, as veni si eu!
Erzsi: Veniti domnu', ca joia trecuta fost si doamna si a ghicit abia a 8-a oara ... !
Răspuns la discuția Sã mai și râdem
-Bula, am auzit ce esti foarte talentat la muzica.
-Da, vecine, asa este!
-Dar zilele trecute am auzit ca, in timp ce cantai la trompeta, vecinul de la parter, ti-a spart toate geamurile.
-Este un prost, deoarece acum v-a auzi mai tare.
Răspuns la discuția Sã mai și râdem
Două tipe seara târziu pe stradă. O patrulă de jandarmi le opreşte. ªeful patrulei zice:
- Bună seara, actele la control, vă rog!
Una dintre tipe răspunde:
- Sunt stewardesă, tocmai ce am sosit dintr-un voiaj şi acum merg repede spre casă să fac un duş, să mă schimb, pentru că tocmai am fost anunţată că trebuie să plec imediat într-un alt voiaj. Cum timpul este foarte scurt, în graba cu care am plecat am uitat geanta cu actele la serviciu. Vă rog să înţelegeţi situaţia creată, dar timpul mă presează şi mă grăbesc...
- Bun, înţeleg, răspunde jandarmul. Dar dumneavoastră? zice el adresându-se celeilalte tipe.
La care tipa, roşie toată, răspunde:
- ªi eu tot c..vă sunt, dar nu ştiu să mă exprim...

Răspuns la discuția Sã mai și râdem
Ea catre el, in pat:
- Totusi, ai un “clopotel” cam mic!
- Nu-i mic, dar nu-i obisnuit sa bata in marile catedrale.


Culmea fidelitatii Sa-ti rogi sotia sa faceti sex si ea sa te refuze pe motiv ca nu vrea sa-si insele amantul


O femeie, cand are bani,devine independenta fata de barbati. Un barbat, cand are bani, devine dependent de femei!
Răspuns la discuția Sã mai și râdem
La consultatie medicul ii spune pacientului:
- Nu-mi place deloc cum arati! Cred ca ai deja o grava afectiune pulmonara. Cate tigari mai fumezi?
- 10, cate mi-ati prescris! Nici una mai mult ....
- Si inainte cate fumai?
- Inainte nu fumam deloc ...


Proprietareasa, catre tanara sa chiriasa:
- Ce s-a intamplat de nu va mai viziteaza fratele?
- Presupun ca si-a gasit o alta sora ...
Răspuns la discuția Sã mai și râdem
Ion si Maria la maternitate:
- No Marie, ce avem?
- Baiat.
- No, ... si cu cine seamana?
- ... degeaba-ti spun, ca nu-l cunosti.


Soţul aşteaptă lângă salonul de înfrumuseţare. După mult timp, soţia iese.
El se uită, respiră adânc şi spune :
- Bine măcar că ai încercat . . . .


Doi politisti gonesc cu masina. La un moment dat ocolesc o groapa si intra intr-un pom. Ies amandoi dintre fiarele contorsionate, iar unul din ei zice:
- Sa stii ca meritam o prima! Niciodata nu am ajuns asa repede la locul accidentului.


Trece un cortegiu funerar. Un trecator intreaba pe o blonda:
- Cine e mortul?
- ...cred ca cel din sicriu...
Răspuns la discuția Parcare autovehicule
Adrian.Tudor a scris:

Daca politia comunitara nu va ajuta , desi asta este rostul lor legat de domeniul public, atunci vedeti ca la fiecare primarie exista cate un birou unic pt sesizari si reclamatii si depuneti acolo o reclamatie la adresa respectivului.
Multumesc pentru informatie si implicare!