avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 424 soluții astăzi
Forum Activitate dodo_alx17

Activitate dodo_alx17

Buna ziua,numele meu este Dobroiu Alexandru,,pe data de 10 mai 2012 am avut un accident frontal in Braila,am calcat linia dubla continuua si am intrat frontal intr-o masina,si permisul de conducere mi-a fost suspendat. Soferul acelei masini a depus plangere,are pretentii,si deocamdata nu am ajuns la o intelegere. Acum intrebarea mea este: Pana la proces,sau la definitivare,pot obtine grefa de la judecatorie si apoi sa merg la Politia Rutiera sa imi elibereze dovada de circulatie? Care este procedura si ce ar trebui sa fac sa obtin o astfel de dovata. Va multumesc!
:(....e posibil sa existe si o modalitate mai rapida de solutionare?ceva mai urgent?

Multumesc frumos!
Aha...chiar maine o sa ma duc..sa vad in ce stare e dosarul...dar totusi ma intreb oare cat ar mai putea dura ca sunt aproape 5 luni de la accident :(
Buna seara...vara trecuta am avut un accident cu victime...si alcoolemie,si mi s-a intocmit dosar penal,si permisul suspendat. Luna aceasta,pe 22,se implinesc 5 luni de cand stau fara permis...:((...si am fost acum 2 sapt la procuratura...am vorbit cu o doamna de acolo..mi-a dat un numar de telefon.....si mi-a spus sa sun in cateva zile. Am incercat acum 3 zile..si mi-a spus ca nu este gata..si m-a amanat pana azi,iar azi cand am sunat m-a amanat pana la sfarsitul saptamanii..si ma ingrijoareaza faptul ca nu stiu o data sigura...:(
Va rog mult,spuneti-mi ce sa fac in aceasta situatie...
pai e posibil sa mai stau cu permisul suspendat? #-o
Aha....eu credeam ca suspendarea permisului pentru 90 de zile se incepe dupa solutionarea dosarului,



Va multumesc frumos!
Buna seara,in vara aceasta am avut un accident soldat cu victime,si mi s-a suspendat permisul 3 luni de zile. doua dintre victime au depus plangere,dar dupa 2 saptamani le-au retras,nicio victima nu a avut mai mult de 58 de zile de zpitalizare.Dosarul s-a incheiat,nu am ramas cu cu pata pe cazier.In prezent,astazi s-au implinit 4 luni de zile de la data cand mi s-a suspendat permisul,data accidentului si as vrea sa stiu daca saptamana asta imi pot ridica permisul de la politie,sau suspendarea se aplica de ;la incheierea dosarului.

Multumesc!
Imi este rusine sa postez X_X. :( si ca sa va explic....am fost la un restaurant cu cativa prieteni...am batut doua beri...si aveam de gand sa las un prieten sa conduca...dar el fiind neobisnuit cu masina...am zis sa conduc tot eu:((( si mergend inspre casa pe un drum judetean nesemnalizat cu indicatoare rutiere sau linii pe carosabil...in curba am derapat si m-am rasturnat:(


in vara am avut un accident rutier soldat cu victime..si alcoolemie 0.23 in aerul expirat si 0.49 in sange.Masina era a tatalui meu,si eu nu am nicio sursa de venit,sunt elev in clasa a XII-a,si nu am nimic pe numele meu.Spitalizarea pentru o singura victima mi-a venit 7500 ron si s-ar putea sa mai vina tot atat pentru o alta victima:(((

Intrebarea mea ar fi: daca nu am nimic pe numele meu si nu am de unde sa platesc spitalizarea.....ce se intampla?

Va multumesc frumos!!!
cele doua victime care au fost in spital au 28 respectiv 35 de zile de spitalizare:|

deci daca ei au depus plangere si o sa fiu dat in judecata nu o sa pot conduce pana la solutionarea cazului?...

sper sa primesc dovada:-s :(