avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 119 soluții astăzi
Forum Activitate Cygnet_mab

Activitate Cygnet_mab

Buna ziua,
Cererea de inscriere la pensie a fost respinsa deoarece varsta la data inscrierii la pensie este mai mica decat varsta standar de pensionare. Perioada de 04.08.1971-17.06.1973 cu grad II de munca nu s-a valorificat deoarece inscrierea din carnetul de munca nu este conform H.G257/2011 art.126(lipsa procent).
In perioada 16.01.1975-31.03.2001 este trecut cu grad II, 100% activitate. Mentionez ca am lucrat la acesta fabrica din 1971-2004 cand a dat faliment.
Am incercat sa obtin o adeverinta care sa ateste ca in perioada '71-'73 am avut 100% activitate de la arhivele nationale dar mi s-a spus ca acestea sunt blocate.
Exista o sansa sa contest aceasta decizie?
Multumsc mult,
Pentru a nu se contesta dreptul angajatorului de a cere angajatului sa fie prezent la firma si sa presteze munca in cazul in care considera necesar se poate mentiona art.146 alin.2.?
In perioada concediului de odihna care este suprapus cu perioada preavizului. Adica daca nu m-a chemat la servici si-a dat acordul nu?

Multumesc mult!
Concediul de odihna a fost aprobat in data de 9.11 dar perioada de concediu este este 15-26.11. Pana pe 12.11.am lucrat normal.
Deci se poate echivala concediul de odihna cu perioada preavizului fara aprobarea angajatorului?
Buna ziua,

Am cerut desfacerea contractului de munca prin demisie cu respectarea preavizului de 15 zile. Am mentionat ca doresc ca perioada preavizului sa fie echivalata cu concediul de odihna aprobat.
Concediul de 2 saptamani mi-a fost aprobat in data de 9.11.10. Demisia am dat-o pe 12.11.10.
Am primit o notificare de la angajator ca prioada de preaviz va fi intre 27.11 si 11.12.
Ce pot sa fac sa nu ma prezint la servici in perioada de preaviz? Daca pur si simplu nu merg ce se poate intampla?
Am fost oarecum fortata sa-mi dau demisia si am crezut ca o sa aprobe echivalarea cu concediul de odihna.
Va multumesc mult. Astept raspunsul dvs.