avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 590 soluții astăzi
Forum Activitate Cata_68

Activitate Cata_68

In data de 04.02.2020 am depus la judecatorie actele pentru infiintarea unei asociatii sportive. Pe portalul instantelor a aparut termenul de judecata 27.02.2020. Certificatele de cazier fiscal ale membrilor fondatori sunt expirate. Pana la momentul acesta nu am primit nicio instiintare referitoare la acest termen sau la faptul ca certificatele de cazier fiscal sunt expirate. Exista un termen pana la care pot depune certificatele valabile sau pot sa le depun direct in ziua sedintei? Am telefonat la judecatorie si au spus ca nu pot ei sa imi dea raspuns la aceasta intrebare.
Va multumesc.
Buna ziua,
Ma poate ajuta si pe mine cineva in urmatoarea problema?

O societate A detine un numar de actiuni in capitalul unei societati emitente B. Actiunile sunt achizitionate in urma tranzactionarii pe piata de capital, la pretul de piata.
In urma reducerii capitalului social al societatii B prin diminuarea valorii nominale a actiunilor, societatea A a primit o suma de bani reprezentand cota-parte din aportul la capitalul social al societatii B, corespunzatoare diminuarii valorii nominale a actiunilor detinute.
In ce cont se inregistreaza de catre societatea A sumele primite si ce implicatii fiscale presupune aceasta operatiune?

Va multumesc
Răspuns la discuția Corectie contract munca revisal
Se pare ca in instoric contract imi apar si modificarile si corectiile. Deci registrul pentru transmis e corect intocmit. Nu imi dau seama de ce nu apare modificarea si in raport per salariat. .......
Buna seara
Am modificarea in contractul de munca privind salariul de incadrare, dar la un salariat am gresit data de la care produce efectele. Am scris 01.01.2014 in loc de 01.07.2014. Am incercat sa fac corectie, dar nu imi preia corectia. Cand vreau sa verific, in raport per salariat imi apare numai modificarea de salariu cu data de 01.01.2014 nu si corectia cu data de 01.07.2014. Nu imi dau seama unde am gresit. Ma poate ajuta cineva?
Va multumesc
Răspuns la discuția Inregistrare CO neefectuat
Va multumesc
Răspuns la discuția Inregistrare CO neefectuat
Mi se pare corect inregistrarea provizionului in 2013
6812=151
iar in anul 2014 in momentul efectuarii CO
151=7812
641=421
645=....

Daca inregistrez in 2013 pe cheltuieli:
641=4281
645=4381
ce mai inregistrez in 2014 cand se efectueaza concediul?

Va multumesc
Buna ziua,
Am si eu o neclaritate referitoare la inregistrarea CO neefectuat pana la 31.12.2013:
- se constituie provizion?
- se inregistreaza pe cheltuieli?
si care sunt inregistrarile contabile.

Mi se pare corect inregistrarea provizionului in 2013
6812=151
iar in anul 2014 in momentul efectuarii CO
151=7812
641=421
645=....

Daca inregistrez in 2013 pe cheltuieli:
641=4281
645=4381
ce mai inregistrez in 2014 cand se efectueaza concediul?

Multumesc
Va multumesc
Initial asa am gandit si eu, dar nu mai bate jurnalul de tva cu tva colectat din balanta
Salariatul este de acord sa depuna contravaloarea tichetelor si a costului imprimatelor. Ideea e ca costul imprimatelor contine tva iar societatea trebuie sa colecteze acest tva. Cum se inregistreaza acest tva? Prin autofacturare?
Va multumesc