avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Activitate Alinadragomir

Activitate Alinadragomir

Multumesc muuult!
Alina
Prima a fos hotararea care sa tina loc de act autentic de vanz- cump, cu recurs in termen de 15 zile, iar parintii nu au facut recurs, trecand cele 15 zile de la comunicare. Apoi cand am fos sa legalizez hotararea am constatat eroarea si am de depus la judecatorie cerea de indreptare( asta dupa cele 15 zile).
Ulterior a aparut pe site-ul judecatoriei ca s-a admis cererea de indreptare dar cu recurs in termen de 15 zile de la comunicare.( acest recurs se refera doar la indreptarea erorii?)

Multumesc mult,
Alina

Buna seara!
Judecatoria sect 3 a comunicat hotarare care sa tine loc de act autentic de vanzare cumparare dintre mine si parintii mei, insa in acea hotarare s-a gresit prenumele uneia dintre parti. Astel eu am scris o cerere de indreptare a erorii materiale, iar cererea s-a admis, cu recurs in termen de 15 zile de la comunicare.
Ceea ce vreau eu sa stiu este daca parintii mei pot sa faca recurs si la intreaga hotarare care tine loc de vanz- cump, sau numai la eroarea materiala?( vreau sa stiu daca mai poate impiedica cu ceva ca eu sa devin proprietar?

Va multumesc anticipat
Alina


Răspuns la discuția vanzare cumparare casa
Pretul este de 5.000 lei deoarece este inchieiat intre rude de gradul 1( copil si parinti), iar casa aceasta a fost renovata de tatal meu, si suntem in proces deoarece bunicii s-au razgandit desi au semnat antecontractul de v/c.

Multumesc,
Alina
Buna seara!
Daca bunica mea a semnat un antecontract de vanz cumparare cu tatal meu in fata avocatulului,avand si semnatura acestuia, pretul fiind de 5.000 ron, iar acumsuntem in proces la tribunal pentru incheierea unui contract de vanz cump, ce credeti ca va urma?

Multumesc anticiat!
Alina
Răspuns la discuția antecontract de vanzare cumparare
Buna ziua!
La termenul pe care l-am avut pe 02.12.2010, instanta a spus ca o sa faca o adresa catre primarie pt comunicarea titlului de proprietate asupra terenului, si a mai intrebat avocata celeilalte parti daca a contestat antecontractul de vanzare cumparare.....
Ce credeti ca mai urmeaaza,,,sau ce este de facut?
Va multumesc pentru ajutor,
Alina Dragomir
Răspuns la discuția antecontract de vanzare cumparare
mai sunt si alte raspunsuri la aceasta speta?

Multumesc,
Alina
Buna ziua!
Tatal meu a inchieiat un antecontract de vanzare cumparare sinalagmatic in fata avocatului, in care este precizat pretul si care a fost primit de catre cumparator la data incheierii antecontractului, si anumite clauze din care rezulta ca nu trebuie ca vanzatorul sa se razgandeasca.
Insa vanzatorul s-a razgandit si astfel noi am apelat la instanta, insa vanzatorul nu s-a prezenta la proces decat dupa un an de zile si dupa primirea a mai multor citatii.

Si una peste alta mai avem o problema, si anume ca titlul de propritate al terenului este la primarie insa vanzatorul nu vrea sa-l ridice,( doar titlul de proprietate al casei este in posesia cumparatorului.)

Ce se va intampla in cazul asta?

Multumesc anticipat,
Alina