avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Activitate guz_marian

Activitate guz_marian

chiar daca am achitat la banca tot ce a solicitat ? adica sume restante ,penalizari dobanzi ,etc ? si faptul ca miau dat adresa de scoatere de sub ipoteca nu era normal sa nu mai am de achitat nimic ? cum este posibil ca doar nu am angajato eu pe executoare si daca era banca nu trebuia sa imi comunce inclusiv aceste comisioane al executoarei chiar daca sunt destul de mari sumele executoarei tinand cont ca tot ei au angajato ! cum poate banca sa dea adresa de scoatere de sub ipoteca ca nu mai sunt datorii si creditul a fost inchis si ca este liber si gravat de tot ? sa inteleg ca in romania asta chiar este jale ? mari camatari sunt EXECUTORI JUDECATORESTI ????? NU IMI VINE SA CRED !!!!!!!!!!!!!!
unde sa fac contestatia ? iar executoarea insista sai achit cheltuielile desi nu vad de unde a iasit o suma de peste 6000 lei insemnd comisionul ei !!! si ma amenintat la telefon ca daca nui achit suma in 10 zile imi vinde casa si tipa la mine desi iam vorbit foarte frumos si civilizat ! a facut mai rau ca un camatar aceasta executoare ! ce pot sa fac sa termin cu aces circ ?
buna ziua ! am avut acel credit in euro cu ipoteca la BCR am primit o instiintare de la un executor ca o anume societate de recuperari credite a inzestrato sa execute casa ipotecata pentru ne plata !este vorba de 2.11.2010 eu am trimis un fax la acea firma de recuperari pentru a ma informa de suma ce o am de achitat acestia nu miau raspuns la fax dar untrun tarziu la telefon mi au spus ceva de 5500 de euro
desi eu aveam un credit de 13000 euro plus dobanzile aferente !!! vazand ca acea firma nu stie pe ce lume traieste si nci nu imi raspund in scris sau verbal macar de suma ce o am de datorat catre acestia eu am sunat la BCR Bucuresti si am intrebat ce sa intamplat cu creditul pe care eu il am la banca lor , acestia mi au spus ca contractul ipotecat in euro nu a fost vandut catre nicio firma de recuperari si m au anuntat ce suma trebue sa achit pentru a putea scoate casa de sub ipoteca ! am achitat in data 07.12.2010 acelasi cont in care am depus bani ani la rand ratele lunare tota suma restanta pentru a putea scoate casa de sub ipoteca adica la banca normal ,nu executor nu firma de recuperare .intrun tarziu dupa multe telefoane date catre banca pentru ami elibera adeverinta de scoatere de sub ipoteca pentru ami putea vinde imobilu banca ma intarziat pana in 17.01.2011 cu motivatia ca nu stia ca sucursala de unde am facut creditul si am si achitat toata suma cu penalizari cu tot , trebuia sa elubereze adresa pt scoatre de sub ipoteca cand ma uit pe data eliberari acestei adresa era facut deja cu data de 10.01.2011 cata minciuna si bataie de joc in aceasta instituie dar asta nui nimic ! ma deplasez la notariat pentru a scoate casa de sub ipoteca cu acea adeverinta de la BCR catre oficiul de cadastru si publicitate imobiliara cu ,, va rugam dispuneti radierea dreptului de ipoteca pentru suma xxxxx intabulat asupra imobilului etc si a interdictiei de instrainare / grevare /natate cu incheierea nr xxx pronuntata la data de 09.02.2005 de O.C.P.I. Medgidia .
cu toate astea oficiul de cadastru imi da un extras de carte funciara pentru informare cu mentiunile ca ,,1,, se noteaza somatia emisa la data de 02.11.2010 in dosarul de executare silita nr xxxx din 2010 de BEJ rusu catalina asupra imobilului. ,,2,, certific ca prezentul extras corespunde intru totul cu pozitiile in vigoare din cartea funciara originala,pastrata de acest birou . ,,3,, prezentul extras de carte funciara nu este valabil la incheierea actelor autentificate de notarul public. sper ca am scris tot ce trebue ca sa pot primi un raspuns cu ce este de facut pentru ca mie mi se pare un abuz din parte executorului si a celor de la oficiul de carte funciara . ce trebue sa fac si unde trebue sa ma adresez pentru a mi rezolva situatia ,, vorba aia si cu bani dati si fara casa ,, va multumesc astept un raspuns din partea dumneavoastra
buna ziua ! am o intrebare
daca am achitat un credit ipotecar si banca mia dat actele necesare sa merg la notar pt a o putea scoate de sub ipoteca notari mai percep ceva taxe ? daca da stie cineva cam ce suma este ?
va multumesc
Discuție ipoteca
daca am achitat creditul ipotecar in cat timp banca imi elibereaza imobilul de sub ipoteca ?
Am facut un credit ipotecar in euro la BCR. Nu am facut plati in ultimul an lunare dar din cand in cand mai achitam cate o suma deoarece nu aveam posibilitate de mai mult, si am primit o instiintare de la un executor in jurul datei de 29.10.2010 in care eram instiintat ca daca nu voi achita creditul ipotecar mi se va scoate casa la licitatie. Am sunat la mandatarul executorului si mia comunicat suma ce trebuie achitata. Am achitat intai un avans unde am depus si o cerere in care instiintez ca am achitat un avans si ca ma oblig sa achit diferenta in 15 zile, ceea ce am si facut. Am trimis chitanta cu plata avansului prin fax iar cand am sunat sa confirm trimiterea faxului nu mia mai raspuns nimeni la acel numar de telefon si am luat legatura imediat cu BCR cernavoda care ma trimis la BCR bucuresti. Am mentinut legatura doar cu BCR bucuresti deoarece miau spus ca nu am treaba cu firma de recuperari sau executor deoarece achitand acel avans miau spus ca credit a ajuns la data scadenta deoarece nu mai face obiectul executarii, pt ca contractul de credit nu a fost vandut catre o firma de recuperari. Si in data de 07.12.2010 am achitat intreaga suma ce acoperea creditul. Astazi 08.12.2010 primesc telefon de la executoare in care imi cere onorariul ei de vreo 6000 lei si ma ameninta ca daca nui platesc onorariul dansei intr-o saptamana imi va scoata casa la licitatie, desi creditul a fost achitat, si a ridicat tonul zicand ca de ce am luat legatura cu BCR si cu mandatarul ca trabuia sa comunic numai cu ea si ca dosarul este la ea. Inante sa achit ultima suma mi sa spus ca dupa ce achit sa fac o cerere de scoatere de sub ipoteca deoarece creditul a fost achitat. Lucru pe care lam facut azi, 08.12.2010.
Intrebarile mele sunt:
1. de ce executorul imi cere sai platesc onorariul de 6000 lei daca bcr buc mia zia ca nu mai am treaba cu executorul ?
2. de ce executorul imi cere mie 6000 lei, mandatarul imi zice ca trebuie sa platesc intai cateva sute de lei iar apoi imi spune 5300 lei , iar BCR buc imi zice ca nu am nici o treaba ?
3. poate executorul sami scoata casa la licitatie desi creditul este achitat iar cererea catre BCR este facuta ?
4. daca dosarul era intradevar la executor BCR trebuia sa mai comunice cu mine ?
Răspuns la discuția contracte comerciale
si asta este o varianta ! dar a trecut un an si nu sa prescris nimic si asta inseamna sa il dau iar in judecata pe comercial iar din ce stiu eu o sa trebuiasca sa depun taxa la valoare de contract adica un procent de ceva la % ? ,, sa tot faca unu afaceri asa ,, multumesc de sfat
Răspuns la discuția contracte comerciale
el nu este in incapacitate de plata , el dupa ce sa executat lucrarea conform contractului a spus ca este mult si nu vrea sa plateasca desi era constient de la inceputul lucrarilor ce valoare avea contractul ca era pret pe mp construit .eu intreb . cum sa nu fie inselaciune ?
scz ! eu nu sunt in tara dar am sunat la banca si acestia au vandut unei firme cee collect romania si am trimis un fax in care eu ma angajez sa achit un avand de ... iar diferenta sa o comunice ei sa stie ce suma este exact de achitat . ei spun ca nu pot sa imi trimita asa ceva . este normal ? ei imi spun sumele doar prin telefon .iar contul in care trebue sa depun este tot contul in care depuneam de obicei banca nu stie ce sa faca si cum ,chiar astazi am sunat la ei si miau spus sa sun la firma de recuperat ,firma de recuperat nu vrea sa imi dea scris nimic . ce pot sa fac si cum ? va multumesc
desi cu multe eforturi vreau sa platesc suma restanta iar banca si firma care recupereaza creditul arunca pisica de la unu la altu si nu da nimeni nici macar o informatie scrisa si abea raspund la telefon . care sunt solutiile sa pot achita si unde trebue sa ma adreses ca nu vreau sa imi vanda casa la licitatie ? va multumesc anticipat pt raspuns