avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 114 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters180134

Activitate ContSters180134

buna seara.Dupa ce o sa primeasca doamna avocata hotararea judecatoreasca la cabinetul ei,in cat timp dupa aceea se poate legaliza hotararea judecatoreasca? dupa 15 zile sau 30 de zile de la comunicare? Trebuie scrise 2 cereri de mina? una pt legalizare si una ca sa fie definitiva si irevocabila?sau e nevoie numai de op cerere unde se cere legalizarea si difinitizarea actiunii judecatoresti? In afara de legalizare a hotararii judecatoresti si restul ce altceva mai e nevoie ca acea hotarare judecatoreasca sa fie valabila acolo in Italia unde sora mea doreste sa se casatoreasca civil cu un cetatean italian.Mai e nevoie de traducerea hotararii judecatoresti de un traducator autorizat si sa fie si apostilata[Apostila de la Haga]? Daca da, de unde se obtine aceasta stampila[Apostila de la Haga]?. cu tot respectul va multumesc pt tot pt raspunsurile care ami sunt de ajutor.buna seara
sora mea este in italia .unde se legalizeaza hotararea judecatoreasca? la judecatorie sau la notariat? multumesc frumos
buna ziua doamnadomn avocataavocat.va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine intr-o problema juridica. pe data de 1iunie a fost ultimul proces de divort a surorii mele.Eu am fost solicitata ca martor in acest proces si binenteles am fost prezenta.In termen de 30 de zile hotararea judecatoreasca o sa fie trimisa la cabinetul avocatei cu care sora mea a incheiat un contract ca avocata sa se ocupe de divort.sora mea este in italia de cativa ani .Vreau sa va intreb pe dvs cine trebuie sa se ocupe de legalizarea hotararii judecatoresti sa fie si definitiva si irevocabila? sora mea trebuie sa-i faca o procura speciala pe numele avocatei?Unde se face aceea procura speciala? Cum trebuie procedat?Ce trebuie sa faca ca hotararea judecatoreasca de divort sa fie valabila in strainatate?Mai trebuie ca avocata sa mearga si la starea civila ca sa anunte divortul? va rog sa -mi explicati mai pe larg si sa-mi spuneti cum se procedeaza in asemenea cazuri. va multumesc din inima si va doresc toate cele bune, o zi buna in continuare.
Discuție amenda rutiera
buna ziua.va rog frumos sa-mi spuneti si mie unde se plateste amenda rutiera?prima data am fost la CEC si mi sa spus ca amenda rutiera nu se mai plateste la CEC si doamna mi-a spus sa ma duc la posta.Amfost la o posta din sect 2 si doamna de la posta mi-a spus sa ma duc la o posta din sect 1 acolo unde sotul meu asi are domiciliu de pe legitimatie.Am ajuns la o posta din sect 1 ,i-am dat procesul verbal la doamna care lucra acolo si mi-a spus ca nu pot sa trimit prin mandat postal deoarece in procesul verbal nu sa trecutun cont si nu am facut nimic fiindca eram dezorientata nu mai stiam unde sa ma mai duc ca sa platesc amenda rutiera.Doamna apoi mi-a zis ca trebuie sa ma duc la impozite si taxe sect 1.Pana la urma unde pot sa platesc amenda rutiera fara sa ma mai plimb de ici colo fara sa rezolv nimic. va multumesc pt un eventual raspuns .Va doresc o zi buna in continuare.
am inteles .dar problema ca copilul si-a modificat singur o litera la preumele lui .Si asa i-am facut buletiul acum 2 ani in urma si l-am inscris si la alocatia de stat cu acel certificat de nastere.copilul si-a modificat singur aceea litera la prenumele lui pe motiv ca prenumele lui este trecut gresit si sa apucat so corecteze acea litera .in certificatul original era trecut kasim si el si-a modificat o litera E Acum in certificat e KASEM asa cum de obicei se scrie prenumele lui adevarat in limba romana.

ce tebuie sa fac sa-i scot un alt certificat original de la starea civila cu prenumele lui asa cum este trecut in registru lor de la primarie si apoi sa completez o cerere de schimbare prenume doar pt o singura litera? si sa le spun ca am pierdut certificatul de nastere al copilului si doresc alt certificat de nastere si sa le cer ca vreau schimbarea prenumelui copilului pe cale administrativa? de ce schimbarea prenumelui? doar e vorba de o singura litera nui schimb prenumele coplului .
baiatul face acum in aprilie face 17 ani.l-am nascut la maternitatea Filantropia sect 1 bucuresti.greseala a fost de prima data de la spital cand am fost sa-l inregistram la registratura si doamna aceea a scris dupa ureche cum a auzit ea in certificatul constatator de nastere si asa cu prenumele scris gresit sa trecut si in certificatul de nastere al copilului.eu vreau sa corectez aceasta greseala care a fost facuta mai demult pe cale dministrativa rectificarea sa fie facuta cat in registru si in certificatul lui de nastere.carei primul pas pe care trebuie sa-l fac ?
buna ziua. Cu ce sa dovedesc ca prenumele copilului meu se scrie altfel,decat cel pe care este scris in registru de stare civila.Prenumele copilului este de origine araba[fiindca eu sunt romanca si sotul sirian].Este nevoie cumva de o declaratie facuta la notar de un translator autorizat araba-romana ca prenumele se scrie altfel,nu cum e trecut in certificatul lui de nastere si in registru de nasteri de la primarie.Cum sa fac?trebuie aceea declaratie de la notar scrisa pe propria raspundere de un translator autorizat cu prenumele copilului scris corect?ca eu nu am altceva cu ce sa dovedesc la primarie ca prenumele copilului se scrie altfel.Ce pot face eu ca mama lui?fiindca e vorba de modificarea unei singure litere la prenumele copilului atata tot nimic mai mult.Eu ca parinte trebuie sai schimb prenumele sau trebuie rectificat prenumele pe cale administrativa .Care e procedura corecta?schimbarea prenumelui sau rectificarea prenumelui pe cale administrativa impreuna cu declaratia de la un notar cu prenumele scris corect asa cum se scrie el? buna ziua si o zi buna in continuare va doresc
Răspuns la discuția intrebare divort; buletin
dupa ce se pronunta divortul sora mea mai trebuie sa vina inca odata sa-si schimbe buletinul cu numele de familie de fata sau poate sa se ocupe de asa ceva avocata ei[sau eu fiind sora ei]ca ea trebuie sa vina de 2 ori? odata cand isi schimba buletinul cu numele sotului ei si a doua oara cand o sa-si schimbe buletinul cu numele de familie de fata? daca da ,atunci ce drepturi are avocata ei in acest sens?doar so reprezinta in instanta pt divort?nimic mai mult? ca doar au incheiat un contract impreuna ca sa se ocupe de divortul ei . mii de multumiri .
buna ziua ,am si eu o nelamurire.sora mea sa casatorit cu un cetatean strain in anul 2003 in bucuresti .ea nu e din bucuresti e din provincie.a locuit cu sotul 1 an undeva in sect 2 .Din cauza ca nu sa inteles cu el ea a amanat schimbarea buletinului cu numele sotului ei in sect 2 .Dupa 1 an de la casatorie fiecare au luat-o pe drumuri separate.el a plecat in tara lui si ea a plecat sa locuiasca cu parintii.Peste 2,3 luni ea a plecat in italia si de atunci si pana in prezent ea traieste acolo in italia.sora mea a venit anul trecut in sept in romania si a incheiat un contract cu o avocata ca sa se ocupe de divort.Dar problema este ca intr-o zi cand am vorbit cu avocata ei la tel mi-a spus ca sora mea trebuie sa-si schimbe buletinul cu numele sotului ei si sa-si faca buletin provizoriu undeva in sect 2 ,si dupa ce o sa se pronunte divortul sa-si schimbe iar buletinul cu numele de fata.Cum e posibil asa ceva?ea nu mai are nici o legatura cu sotul de atunci.De ce este neaparat neaparat nevoie sa-si schimbe buletinul cu numele sotului ,cand ei nu mai sunt impreuna de cativa ani? Dvs ce ma sfatuiti sa fac ca sa o ajut pe sora mea?ca ea traieste in italia si mai lucreaza si nu poate sa vina in romania de cate ori este nevoie la spusele avocatei.In dosarul de divort avocata a trecut-o cu numele de familie a sotului ei .Mai avea rost dupa atatia ani de despartire care nu mai are nimic in comun cu el .sotul e plecat in tara lui este casatorit si nu se mai intoarce in romania.avocata a trimis citatia de divort in tara lui dar din pacate nu a venit nici un raspuns cu semnatura lui ca e adecord cu divortul.Va rog sa ma ajutati in aceasta problema .Ce trebuie facut mai bine ca sa termine mai repede cu divortul? buna ziua
Răspuns la discuția contract de inchiriere
am gasit anuntul in ziar si am sunat si am vorbit cu propietarul apartamentului despre acest apartament si ca vrem sa ne intalnim ca sa-l vedem si noi. am vazut apartamentul si ne-a placut mult si l-am inchiriat . platim chiria luna de luna si nu se supara pe noi daca mai intarziem cu plata chiriei. platim pe luna 300 euro. prima data am platit 900 euro , 300 euro a fost pt garantie si 600 euro a fost pt chria pe doua luni .si de atunci platim lunar la data diferita cum putem si noi. stam din sept 2010 in acest apartament. suntem 5 persoane in familie. eu sunt casnica si sotul meu a inchiriat o masina duba mercedes pt transport marfa .din pacate nu ne putem sa ne luam o locuinta ANL fiindca nici eu nu am carte de munca si nici sotul meu..si din cauza asta stam pe unde se poate cu chirie la privati fiindca nu avem posibilitate financiara sa avem propriul nostru apartament sau casa ,si mai sunt si cei 3 copii la scoala .va mutumesc .va doresc numai bine. buna ziua