avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 719 soluții astăzi
Forum Activitate Toma Florin

Activitate Toma Florin

doar la atat se poate limita la drepturile salariale? ce sanse am sa fac o contestatie in anulare a horarari curti de apel?stiti de ce spun 50% are ex sotie din imbunatatiri iar mie mia dar drept de creanta asupra unui imobil care nu-i al meu,pe mine ma executa dar eu cum imi recuprez parte avand in vedere ca parinti mei proprietarii imobilului nu au fost citati in proces,sau trezit ca trebuie sa ne dea la fiecare cate 75000 ron fara sa stie,fara sa fie citat...VA ROG ASTEPT UN RASPUNS DIN PARTEA DV
va multumesc din suflet,dar ce-mi spuneti dumneavostra nu acopera nici 1/10 din sulta respectiv bunurile partajate,ce se intampla cu diferenta?
am terminat un partaj in care trebuie sa-i dau fostei sotii sulta in valoare de 75000ron,eu nu muncesc iar acesta sulta revine din imbunatatirile unui imobil care nu-i al meu ci a parintilor mei,nu stiu ce sa fac,ce as putea face ,ce cai de atac as mai avea si ce se intampla daca nu pot plati sulta catre fosta,eu acum neavand nici un venit
Răspuns la discuția justitia romana
nu se poate ca ceia ce scrie un expert sa fie sfant si sa nu poate fi atacata,dupa cum se vede nu este gresit intr-un singur loc ci sunt multe atfel de greseli,tind sa cred ca sunt voite,oricum o sa fac si plangere penala catre executor ptr ca este omenesc a gresi o data de doua ori insa sa faci asta in mod repetat si ce-i mai importat,diferenta de valore intre se spune executorul si ce se gaseste la fata locului si valoarea ei este de 10-20 de ori mai mare,nu spune nimeni sa ne dea valori exacte si precise dar cand greseala se matarializeaza cu +10 sau 20 ori da de banuit si ca sa termin,am pus gresie de cesarom in 1998 cea mai slaba si mai ieftina iar domnul executor la cat credeti ca a evaluat m patrat 132m,adica 1320000 si in zilele nostre o gresie la o asemenea valoare trebuie sa fie deosebita si putini isi cumpara asa ceva,cu pereti din paianta si cu gresie de 132 ESTE ABSURB NU CREDETI?
Răspuns la discuția justitia romana
mentionez ca am avut avocat si obiectiuni am facaut cu 2 saptamani inainte,dar nu m-i le-a luat in considerare ,dar de la 50 euro m patrat pana la 500 euro este o diferenta ffffff mare,judecatorul ar fi trebuit sa-mi de-a voie sa pun un alt expert ptr contraexpertiza
Discuție justitia romana
vreau sa ma spun ce mi sa intamplat mie,povestea mea se leaga ce mirsaviile judecatorilor care sunt legate de a expertilor care cica spun ei fac expertize.Sunt intr-un proces de partaj cu fosta sotie,pana aici nimic in neregula,dar problemele apar cand sunt trimisi 3 exp[erti la mine acasa care fac expertize specifice specializarilor lor astfel,un expert topografic,un expert ptr bunuru mobile si un expert ptr imobile,primi doi isi fac treaba ok,cum scrie la carte ei luandu-se dupa grila notarilor care indica valoare de piata a terenului,insa expertul ptr imobile de la dinsul putere face o expertiza de am ramas pur si simplu blocat .Niste exemple,o cladire de 30 m patrati din paianta(lut cu haraci) o trece domnul la o valoare de piata de atentieAPROAPE 500 EURO METRUL PARAT,o alta tampenie ca sa nu spun altfel,un garaj din CHIRPICI de 20 m patrati fiti atenti la o valoare de 36000 adica 11 mil m patrat.Si exeplele curg,mpatrat de teava henco 50m liniar cand pe piata este maxim 5 lei,o cada de baie 1400 cand pe piata este maxin 500,o baterie dus 500 cand ea este si ruginita si am dat cel mult 50 lei si multe de mam crucit...sa nu uit o alta maree marsavie ,tabla zincata de 0.35 care pe piata noua este de cel mult 15m p[atrat domnul expert la pus la 65m patrat la 172 m de tabla este un plus de vre-o 8000 lei adica 80 milioane.Doamna judecatoare am avut astazi termeni si nici nu a binevoit sa-mi de-a voie la o contraexpertiza si nici nu a luat nimic in calcul ce am spus eu(mentionez ca am fost pe la firme,am cerut o lista de preturi ptr produsele in litigiu cu stampila dar justitia de l;a noi din tara nici nu a luat in calcul)Ce sa spun sunt disperat sa vad ca cu dreptatea in mana nu reusesc si ma mir si minunez cum de un expert si un judecator iti poate da viata peste cap fara sa le pese ca exista nereguli,mentionez ca am toate actele doveditoare si nu fac afirmatii aiurea,daca vreti mai multe informatii am lasat nr de tel...va multumesc mult
Răspuns la discuția pensia alimentara retroactiv
prima plangere penala mi-a facuto im iunie eu in aprilie am terminat divortul anul trecut,banuiesc ca daca s-ar fi opus nu ar mai fi trebuit sa treaca un an sa se opuna,plangerea facuta atunci sa solutionat prin plata in continuare a pensiei alimentare plus 50 lei in plus,acum ma pune sa-i platesc toata suma restanta cat a durat divortul si trebuia sa-i achit pensie cu toate ca nu este deloc normal,copilul si ea am locuit in aceasi casa,am dormit in acelas pat...si totusi,pana unde poate sa ajunga rautatea,numai sa ma vada inchis
buna,va rog frumos sa ma ajutoti cu o problema,in 2008 am introdus actiunea de divort iar in 2010 sa solutionat cu plata unei pensii alimentare ,divortul a durat atata timp ptr ca eu am incercat sa ne impacam,fosta locuind cu mine pana in 2010 im preuna cu copii.Dupa pronuntarea divortului la doua luni mi-a facut plangere penala ptr neplata pensiei alimentare intre 2008-2010 exact cat a durat divortul,mentionez ca eu am platit pensia imediat dupa pronuntarea divortului. ACEsta plangere sa solutionat ca neaceperea urmariri penale,eu angajandu-ma sa platesc pensia alimentara plus 50 lei in plus la restanta,acum am din nou o plangere ptr acelas motiv cu toate ca eu mi-am indeplinit obligatiile la zi si totusi sunt chemat la procuror si somat sa platesc toata suma restanta,mentionez ca eu acum nu mai am nici un motiv,iar in hotarareade divort nu este mentionat nicaieri sa platesc restanta o data tot
as vrea sa scriu pe scurt si cat mai concret sa fiu inteles,sunt divortat de 1 an de zile,am o fetita de 9 ani care prin hotarare judecatoreasca ia fost incredintata spre crestere fostei sotii,problema este urmatoarea,eu ca si tata am obtinut hotarare judecatoreasca de ami putea vedea fica de 2 ori pe luna in vacante,dar nu asta e problema ci fap[tul ca eu trebuie de exemplu sa-mi iau fata sambata la ora 10 si sa o duc duminica la ora 19,minorul prin hotarare definitiva trebuie sa vina la domiciliul meu in perioada asta,problema e ca eu nu sunt de fiecare data acasa la ora asta sa pot sa iau fata la mine si in altfel de conditii o trimit pe mama mea,respectiv bunica minorei sa o ia urmand sa vin acasa si eu,problema ca fosta nu vrea sa-i dea fata mamei mele cu toate ca raspect orele de vizita invocand ca trebuie sa fiu eu prezent cu toate ca in hotarare nu specifica expres nicaieri ca trebuie sa o iau eu pe fata personal,mam adresat politiei fara succes, VA ROG MULT SA MA AJUTATI SI SA-MI SPUNETI CUM SA FAC,eu nu -mi iau intotdeauna fata datorita unor probleme,servici,sunt la facultatea de medicina...sau alte priobleme care nu tin de mine....va multumesc mult si astept un raspuns

Discuție banca
am doua credite contractate in 2007,pana in noiembrie au fost platite de catre mine,mentionez ca sunt credite de nevoi personale eu si coplatitor sotia mea.IIeri am fost la ambele banci sa le expliuc situatia ca am ramas somer si sa-mi recalculeze dobanda care este foarteee mare undeva la 27% ,insa nu sau lasat deloc convinse ca sunt in imposibilitate de plata,varianta mea era sa fie creditul impartit intre mine si fosta sotie(de care am div ) si nu ca nu se poate impari creditul ,ne trebuie o hotqarare judecatoreasca... prosti,o data ce si fosta este trecuta ca si coplatitor de ce sa traga banca numai de mine? asa ca am facut o reclamatuie si colo si colo spunand ca nu o sa mai platesc nimic daca nu mi se rezolva problema,am sa vad ce o sa iasa.mentionez ca am fost la sediul celor 2 banci cu:hotarare de divort,decizia de intrare in somaj,am scos de la directia financiara un certificat de venit in care se arata ca am venituri zero ...ce pot face mai mult decat atat? cat despre impartirea creditului in doi,m-i se pare corect sa-mi platesc doar partea ce m-i se cuvine din credit adica jumatate,sa m-ise faca un grafic de rambursare pe jumatate din credit,eu fiind de buna credinta si incercand sa fac tot posibilul sa-mi onorez obligatiunile catre banca,mai adaug si faptul ca in actele depuse la baca este mentionat si faptul ca platesc o pensie alimentara pe care o onorez,deci va rog mult datimi un raspuns daca se poate face ceva in cazul meu...VA MULTUMESC