avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 676 soluții astăzi
Forum Activitate trei3

Activitate trei3

Buna ziua
Am fost concediata fara motiv intemeiat si fara preaviz de la Societate comerciala unde imi desfasuram activitatea. Mentionez ca salariul pe ultima luna mi-a fost oprit, nu mai pun la socoteala banii pe concediu sau preavizul de 20 de zile conform contractului de munca. Mi s-a sugerat sa-mi dau demisia ceea ce am refuzat Va solicit un sfat daca si cum imi mai pot recupera drepturile. Va multumesc anticipat
Buna ziua
Detin o suprafata de teren extravilan (padure) de 2000 mp situat pe marginea lacului Vidraru. Am gasit un potential cumparator iar la notariat am aflat cu surprindere ca nu pot face un precontract pana nu obtin anumite avize (Primarie, M.A.p.N., Ministerul Culturii etc) Inteleg faptul ca pana la instrainarea definitiva a terenului va trebui sa obtin anumite documente, avize dar ceea ce nu inteleg este faptul ca sunt impiedicat de a parafa o intelegere notariala. Mentionez ca terenul l-am cumparat in 2006 are cadastru si intabulare.
Astept sugestii cu multumiri anticipate.
Buna ziua
Am un proces pe rol cu Asociatia de Propietari pentru un debit restant la intretinere. In primul proces la Judecatorie Instanta a hotarat diminuarea sumei initiale in urma expertizei contabile. Recursul inaintat de mine va incepe in septembrie. Asociatia de Propietari in luna iunie la o alta judecatorie a depus o cerere pentru exzecutare silita care s-a judecat in luna iulie (aveti mai jos hotarare Instantei)
Tip solutie: Admite cererea
Solutia pe scurt: Admite cererea Încuviinţează executarea silită Fără cale de atac. Dată în Camera de consiliu şi pronunţată în şedinţa publică astăzi 04.07.2014.
Document: Încheiere - de executare silită 04.07.2014
Precizez ca nu am stiut , nu am fost instiintat de acest proces si inca nu am primit vreo notificare sau citatie Intrebarea mea este daca pot face contestatie sau daca exzista vreo cale legala de a suspenda executarea pana la solutionarea recursului. Specific nu sunt de rea credinta sa nu-mi achit datoriile dar pe cele reale
Va multumesc anticipat pentru ajutor si sfaturi
Discuție Abuz
Buna ziua

Pot beneficia de subventia pentru caldura conform Legii dar datorita presedintelui de bloc care nu vrea sa imi dea o adeverinta din care sa rezulte numarul de persoane care locuieste la apartamentul respectiv, motivandu-mi ca trebuie sa fiu cu plata intretinerii la zi, nu imi pot depune dosarul la Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Sector 6
Intrebarea fireasca este cum pot, legal, sa-l fac pe acest domn presedinte sa imi dea aceasta adeverinta
Va multumesc si va doresc o zi buna
Răspuns la discuția Pensia minima
Data nasterii 10 August 1943 (Maria)
Discuție Pensia minima
Am 69 de ani, ca activitate in campul muncii am 8-10 asi dori sa stiu daca pot beneficia de pensia minima conform O.U nr 6/2009, care ar fi procedura ce trebuie urmata.Mentionez ca nu am facut vreun demers pana acum pentru a obtine vreun venit.Multumesc
Sunt chemat in instanta de catre asociatia de locatari pentru neplata intretinerii (cu penalitatile aferente) Am solicitat asociatiei de locatari aplicarea Legii 175/2010 Art: 2 dar nici nu au vrut sa auda. Intreb daca in instanta pot invoca aceasta Lege si ce anume pot face
Cu multumiri pentru sfaturi
Multumesc pentru raspuns
Situatia mea este putin cam complicata . Cand a fost depusa cererea de retrocedare de catre o parte dintre mostenitori in termenul legal pe langa toata actele depuse in respectuvul dosar exzista si o soccesiune cu toti mostenitorii. In decizia data de primarie se omite un mostenitor iar de aici si in instanta dosarul isi urmeaza cursul firesc. Eu imi pun intrebarea daca in baza Art 4 (3) Succesibilii care, după data de 6 martie 1945, nu au acceptat moştenirea sunt repuşi de drept în termenul de acceptare a succesiunii pentru bunurile care fac obiectul prezentei legi. Cererea de restituire are valoare de acceptare a succesiunii pentru bunurile a căror restituire se solicită în temeiul prezentei legi ar trebui sa fiu luat in calcul in acest dosar
Cu stima
Odata inceput procesul pentru retrocedarea unor imobile in baza Legii 10/08/01 de catre alti mostenitori (legali) avand si decizia primariei care declina competenta in favoarea solutionarii catre detinator , exzista posibilitatea de a intervenii in dosar tinad cont ca nu am facut vreo cerere de retrocedare in acest sens pana in prezent.
Cu multumiri