Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia minima
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia minima

Am 69 de ani, ca activitate in campul muncii am 8-10 asi dori sa stiu daca pot beneficia de pensia minima conform O.U nr 6/2009, care ar fi procedura ce trebuie urmata.Mentionez ca nu am facut vreun demers pana acum pentru a obtine vreun venit.Multumesc
Precizati:sexul;luna si anul nasterii.
Data nasterii 10 August 1943 (Maria)
Pentru a beneficia de pensia sociala minima garantata trebuie sa indepliniti conditia stagiului minim de cotizare care este de 10 ani.Daca nu o indepliniti,trebuie sa incheiati un contract de asigurare sociala cu Casa locala.Suma minima pe care trebuie sa o platiti lunar este de 222 lei.
Doamna, numai un beneficiar de pensie, indiferent de categorie, poate beneficia de pensie sociala minima garantata. Trebuie sa realizati stagiul minim de cotizare si sa solicitati pensie pentru limita de vrsta casei de pensii. Apoi veti primi, lunar, o pensie in cuantum de minim 350 lei.
Gabriela Pintea, Consilier juridic