avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 719 soluții astăzi
Forum Activitate lisette

Activitate lisette

Veniturile din declaratia 329 b determina cat am de plata la impozit? Daca am mai gasit chitante si bonuri fiscale cu cheltuieli deductibile dupa depunerea declaratiei 329 b mai pot sa le iau in calcul la plata impozitului? Exista probleme daca apar diferente intre cifrele din 329 b si declaratiile care se depun in mai (200, 220)? Asta in cazul in care am chitante care nu au fost luate in calcul. Multumesc!
Discuție declaratia 220
Buna ziua! Nu mai gasesc, se pare ca am pierdut formularul meu de decaratie 220 de anul trecut. Ce pot face in aceasta situatie? multumesc
Buna ziua!
In afara de declaratiile 392 B, 200 si 220, mai tb sa depun vreo alta declaratie la ANAF?
Sunt avocat stagiar, anul trecut m-am inregistrat la ANAF, sunt in anul doi de stagiatura. Multumesc!
Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
@dana matea citeste acest articol
www.avocatnet.ro/content/art...
Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
danamatea a scris:

buna ziua tuturor!
stie cineva,in concret,poate cei care au intrat anul trecut,pasii care trebuie urmati pentru cei care au intrat?
stiu ca acum asteptam deciziile,dar dupa,urmatorul pas, trebuie platita taxa de barou prima data,sau gasit indrumator si pe urma taxa?
multumesc anticipat!



In momentul in care gasesti indrumator si inchei cu acesta contractul de colaborare, trebuie sa platesti taxa de inscriere in tabloul avocatilor.
Discuție CEDO
Buna ziua! Imi poate spune cineva daca, pentru a putea sa fie trimisa la CEDO, o copie de pe o decizie civila trebuie sa fie semnata in original de toti membrii completului de judecata, nefiind suficienta o simpla xeroxare a deciziei? Multumesc
Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
maxx_22 a scris:

Mai vin si eu cu o intrebare mai ciudata. Se poate retrage dosarul?? Mi-am depus dosarul si ma tot bate un gand sa nu mai incerc anul asta(nu ma simt pregatit si 8 milioane este totusi o suma)...se poate retrage dosarul?? Daca da, care ar fi pasii??


anii trecuti se putea retrage un candidat..cred ca si acum e la fel..prin cerere catre decanul baroului unde ai depus dosarul, depusa la secretariat...
Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
Cat este taxa de examen? "Taxa de înscriere la examen este de 800 lei ”, se mentioneaza pe site UNBR, dar in alte locuri am intalnit 800 lei (exclusiv TVA)...
Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
AndraProca a scris:

radu_uglai a scris:

Nu stiu daca mai este vreun sens in ceva din ceea ce decide unbr-ul. Cred ca se trezesc dimineata si pana la serviciu modifica de 2 ori legea sau statutul#-o.
In alta ordine de idei ati putea sa imi spuneti la proba a 2(ca nici nu stiu cum sa formulez:() se va si subiect de teorie cu speta sau doar speta, ca nu am prea inteles din regulament. Merci mult si spor maxim.


La proba a 2-a daca stai sa citesti tot ceea ce au scris ei in hotarare ai sa observi ca se contrazic...prima data spun ca se da speta si mai apoi spun ca se da teorie+speta.
Am sunat ieri la UNBR si mi-a raspuns un "nene" ... i-am explicat nelamurirea mea, cerandu-i sa-mi explice cum se va da exact la proba a 2-a. Raspunsul lui n-a fost clar deloc, probabil ca nici el nu stia mai nimic si mi-a zis pe un ton foarte arogant..."domnisoara pune mana si invata o sa se dea si teorie si speta".
L-am mai intrebat inca o data :"adica un nr de subiecte de teorie+un nr de subiecte de spete sau vor fi doar spete trebuind sa explicam teorie cu ajutorul spetei?"
Raspunsul lui final a fost o pauza de cateva secunde si apoi mi-a zis:" altceva mai vreti?"
Asa ca am ramas tot nelamurita....
Nici nu stiu ce sa mai zic, mi se pare destul de complex treaba cu spetele, mai ales ca noi ne pregatim pt aceasta meserie iar in scoli am facut la spete de nu pot sa zic.

Tare asta cu :"Altceva mai vreti?":)) eu ii ziceam: Da, si 2 sucuri la pachet:)))...
Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
Partea pozitiva: am inteles ca e suficient minimum nota 5 pe proba, nu 6 cat era pana acum, tot cu media generala de 7:faptul ca nu mai sunt 5 zile cu 5 probe...infernal ritm..faptul ca exista o pauza e un lucru pozitiv..in rest, totul tine de cat stii, de noroc etc.