avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 209 soluții astăzi
Forum Activitate dana t.

Activitate dana t.

Va rog , poate ma ajutati sa aflu ce documente sunt necesare pentru a importa pomi fructiferi dintr-o tara non UE.Multumesc mult.
NU-MI POATE RASPUNDE NIMENI LA ACEASTA INTREBARE? VA ROG MULT POATE MA AJUTA CINEVA CU UN RASPUNS.AS MAI VREA SA INTREB DC SOTUL ESTE CETATEAN NON UE POATE TRECE CU Masina PANA IN BULGARIA SAU TREBUIE NEAPARAT SA IASA CU EA DIN UNIUNEA EUROPEANA?
Sotul meu este cetatean strain non UE, dar are permis de sedere in Romania si a venit aici cu masina proprietate personala , innmatriculata in tara lui de origine, avand toate taxele ( asigurare, impozite ) platite acolo.Cat poate circula cu aceasta masina in Romania ? In cazul in care a expirat termenul cu care poate circula aici , ce se poate face ?Daca dupa expirarea termenului doreste sa iasa cu ea din Romania, poate avea probleme la vama?
Multumesc mult pentru raspuns.
deci sa inteleg ca autosuspendarea pentru reintregirea familiei poata fi facuta pt. maximum 3 ani!!! multumesc mult
as dori sa-mi spuneti daca in cazul unei casatorii mixte in Romania, pentru cetateanul strain este necesar si certificat de celibat si certificat de cutuma sau reprezinta acelasi lucru? Cine le elibereaza si care este perioada de valabilitate?
multumesc anticipat.
M-ar interesa sa-mi spuneti pe ce perioada un functionar public poate depune cerere de autosuspendare , pentru reintregirea familiei?
Multumesc anticipat.
multumesc mult pentru sfat.
sotul meu locuieste in Canada ,la ce executor as putea apela ?Totodata, asta inseamna un cost pe care eu nu mi-l permit.
Din anul 2009 printr-o sentinta civila emisa de Judecatoria sector 2, sotul meu cu dubla cetatenie romano-canadiana a fost obligat la plata pensiei alimentare incepand cu anul 2007, de cand am introdus actiunea in instanta.Acesta refuza sa achite ,spunandu-mi ca fiind in Canada se poate sustrage de la aceasta plata.Am sesizat in scris Ambasada Canadei dinn Romania si mi-au raspuns ca nu au competenta de a interveni, am scris si Consulatului Roman din Montreal si nu s-au sinchisit sa-mi raspunda.Va implor spuneti-mi unde trebuie sa ma adresez pentru a-mi recupera banii ce i se cuvin copilului meu.Multumesc anticipat.