avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 460 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters181220

Activitate ContSters181220

S-a afisat planificarea la ex medical.

1 Turda
2 Tg Mures
3 Constanta
4 Bailesti
5 Bacau
6 Bistrita/ Focsani
7 Sighetu Marmatiei
8 Zarnesti
9 Buftea
10
11 Oltenita
12
13 Giurgiu/ Cornetu
14 Aiud
16_Tg Bujor
20_Targoviste
30_Oradea/Marghita
33 Bicaz/Bistrita
35 Deva/Targu Mures
39-Petroşani, Deva, Hunedoara, Reşita
40_Constanta
42- Bistrita/Tg. Mures
52 Targu Mures/Oradea/Satu Mare
53_Satu Mare/Negresti Oas/Viseu de Sus
55_Targoviste/Gaesti/Oltenita
57_Carei/Marghita
61_Gaesti/Pucioasa/Buftea





Tot dupa discutiile de sambata

1 Turda
2 Tg Mures
3 Constanta
4 Bailesti
5 Bacau
6 Viseu/ Bistrita ( sper ca am retinut corect)
7 Sighetu Marmatiei
8 Zarnesti
9 Buftea
10
11 Oltenita
12
13 Giurgiu/ Cornetu
14 Aiud
16_Tg Bujor
20_Targoviste
30_Oradea/Marghita
33 Bicaz/Bistrita
40_Constanta
53_Satu Mare/Negresti Oas/Viseu de Sus
55_Targoviste/Gaesti/Oltenita
57_Carei/Marghita

De asemenea, din cate am inteles si pozitiile 15 si 22 vizeaza tot zona Targoviste/Gaesti/Pucioasa.





Răspuns la discuția Admitere INM 2014
Logic Games Bible daca ai pb la analitice si texte, Logic Reasoning Bible pt restul.
Din cate stiu eu, nu poti face cursurile de la Inppa pana cand nu esti efectiv in profesie, adica inscrisa pe tablou.
Eu am intrat in profesie in ianuarie, cursurile au inceput (sper sa nu ma insel) prin mai. Dar a fost primul an, din cate am inteles eu, in care s-a schimbat modalitatea de instruire a avocatilor (in sensul scurtarii orelor efectiv petrecute la Inppa) si lucrurile se tot schimba. Nu e nimic batut in cuie. In ceea ce priveste cursurile, erau organizate pe module - o materie cca 2 saptamani. Dar nu aveam cursuri zilnic ci, in medie, grupa mea avea cam 3/4 cursuri pe modul. Depinde de materie. Ca sa iti faci o idee, intra pe siteul Inppa si in stanga o sa vezi orarul. in ziua in care ai cursuri, stai im medie 4 ore la Inppa.
Nu stiu sa iti raspund la intrebarea cu intratul mai tarziu. Probabil intri cu urmatoarea serie. La noi a fost o doamna care intrase in barou cu un an inainte.
In ceea ce priveste asigurarea de sanatate, eu am mai lucrat inainte vreo 10 ani, aveam deja asigurare, la tine e altfel, nu stiu care sunt pasii de urmat.
Legat de taxa catre barou, aceasta se plateste lunar, dupa ce incepi sa profesezi efectiv. Daca nu realizezi niciun venit, ca stagiar, platesti 80 lei lunar, daca realizezi un venit atunci platesti 10% dar nu mai putin de 80 lei. Taxa se plateste pe luna anterioara - de ex pentru septembrie trebuie sa platesti pana pe 27 octombrie.
Bafta!
Am uitat sa mentionez in lista: de achitat taxa de inscriere pe tablou ( anul trecut a fost, parcam 1500 lei) si apoi, cand incep cursurile la Inppa, taxa aferenta ( la noi primul an a fost 700 lei). Taxele enuntate de mine au fost pt Bucuresti.
RoloTomassi a scris:

goethe a scris:

PS: am de dat roba de avocat, de dama, detalii pe privat pt eventualele doritoare.


Trebuie sa-ti iei in schimb una de judecator.
Felicitari!


Asta cam asa e. Multumesc frumos. Bafta tuturor!
marian20 a scris:

imola_pap a scris:

Crisanca a scris:

Am si eu o intrebare...
In cazul in care vom fi admisi, care sunt pasii ce trebuie parcursi si in ce ordine si perioada? Stiu ca teroretic aceste lucruri au intrat in materia de examen, dar nu le-am considerat atat de importante incat sa ma fi lamurit asupra lor..
Cred ca un prim pas ar fi inscrierea pe tabloul avocatilor ca stagiar, dar asta inainte sau dupa gasirea unui indrumator? Din cate stiu exista un termen limita pentru inscriere, sub sanctiunea pierderii calitatii de avocat stagiar..
Aveti idee cand incep cursurile INNPA? Nu stiu de unde am ramas cu ideea ca in primavara..


Nu e sigur daca am retinut ordinea corecta, dar pasii de urmat ar fi:
1. emiterea deciziei de primire in profesie (dupa afisarea rezultatelor + contestatii and stuff)
2. depunerea juramantului la prima intrunire a consiliului baroului
3. incheierea unui contract de colaborare/de salarizare cu un avocat indrumator
4. depunerea contractului la barou pentru inscrierea pe tabloul avocatilor

Cam asta ar fi.

cum am inteles eu de la barou ---incheiere contract colaborare---depunerea contractului la barou---depunerea juramannt---emitere decizie- automat se inscrie si la inppa si urmatoarele serii esti inclus----devii avocat stagiar si urmezi inppa
ai doi ani de inscriere in barou de la afisarea rezultatelor


1. Se valideaza concursul. Se emit deciziile de primire in profesie.
2. Inchei contract cu indrumatorul.
3. Iti faci asigurare de raspundere profesionala
4. Te duci la casieria Baroului si platesti taxa anuala UNBR.
5. Te duci la Resurse umane la Barou si cu toate actele care atesta parcurgerea etapelor de mai sus soliciti inscrierea pe tablou. La mine a durat cam o luna.
7. Se emite decizia de inscriere pe tablou. Iti faci legitimatia de avocat (mie mi-a dat-o pe loc)
8. Cu contractul si cu decizia mergi la Administratia financiara in a carei circumscriptie se afla sediul cabinetului in care vei lucra. Acolo primesti CIF (cod de identificare fiscala)
9. Mergi la Administratia financiara de care apartii (asta in ipoteza in care nu locuiesti in aceeasi circumscriptie cu cabinetul in care vei lucra) - acolo depui copie de pe CIF si niste declaratii anticipate de venit.
10. Iti faci roba, stampila.
Spor la treaba! (sper sa nu se fi schimbat ceva intre timp, eu am parcurs anul trecut aceste etape)

PS: am de dat roba de avocat, de dama, detalii pe privat pt eventualele doritoare.

Răspuns la discuția Admitere INM 2014
OvidiuDanut a scris:

Nu stiu cum si de ce, dar la admitere direct pe post au dat cu ei de pamant la interviu...Note foarte foarte mici...La INM au vazut ca-s mai mari. Or fi fost alte comisii. Oricum mai las-o incolo cu interviul lor. Nu trebuiau sa-l ridice la 25%.


Mie nu mi s-au parut asa mici notele: sunt peste 40 de note peste 9 si vreo 25 intre 7 si 8 din 112 oameni.
La Inm au fost in jur de 170 de note peste 9 si vreo 50 intre 7-8 din 388 de oameni.
Si eu stiu ca examenul medical se plateste. Si ulterior se deconteaza. Ati vazut ca s- au afisat listele definitive si programarea la psihologic? Sambata avem examen. S-au miscat repede, suntem testati inaintea celor de la Inm.