avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate kanyalaci

Activitate kanyalaci

Multumesc mult. Nici eu nu am vazut in codul rutier scris expres ca daca anvelopele nu sunt de aceeasi marca se retine certificatul.. in fata sunt perechi, la spate nu. Toate patru sunt de vara, aceeasi marime, indice de viteza si greutate identica, inscris in cartea de identitate, aproape noi, toate cele patru. Nu cred ca pentru asta politistul are dreptul sa retine talonul
Dar am auzit zvonuri, vreau sa fiu sigur.
Am cumparat recent un autoturism. Pe rotile din spate are cauciucuri diferite ca marca, (marimea este cea inscrisa in cartea de identitate)n sunt in stare foarte buna, ( 4 anvelope - 3 marci diferite) Cea din fata sunt perechi.
Pentru aste se retine certificatul de inmatriculare?
Buna ziua. As vrea sa stiu daca se poate recupera taxa auto sau nu mai stiu cum se numeste platita in octombrie 2014. A recuperat cineva care a platit dupa martie 2013?
Merita sa dau in judecata ANAF-ul?
Buna ziua
Am o problema serioasa.
Sunt conducatorul unei unitati de invatamant.
In martie 2008 scoala s-a inregistrat pe SEAP. (atunci nu am fost eu director) si s-a derulat o licitatie cu succes.
In aprilie 2009 apare HG 370 / 2009 pentru modificarea OUG 34/2006, potrivit careia fiecare autoritate cantractatnta inregistrata trebuie sa plateasca pentru folosirea SEAP. In augus 2009 s-a emis o factura de 1785 ron.
Pe atunci, directorul economic de la inspectorat ne a zis, ca nu trebuie sa platim pentru ca nu am semnat nici un fel de contract, si HG-ul nu se alplica retroactiv.
De atunci a trecut aproape 5 ani, si acum am primit o somatie, sa platim 4500 ron pentru factura neplatita si penalitati.
Intrebarea mea este: ce sa fac in situatia asta? Somatia de plata este intemeiata si trebuie sa platesc? Pe parcursul a 4 ani de ce nu am primit nici o somatie? ( Eu cred ca decizia de plata este nefondata., in 2009 nici nu am accesat site-ul SEAP,
In 2011 iarasi am folosit SEAP-l pentru o licitatie, si nu trebuia sa platim.
Munltumesc pentru raspuns
Răspuns la discuția Incadrarea personalului didactic
Da, am inteles
deci incadrarea ca prof. 18-22 este corect?
Răspuns la discuția Incadrarea personalului didactic
Buna ziua
Da pana aicia e clar. CCC-ul constotuie vechime in munca, de aceea primeste sporul de vechime de 20% - are vechime totala de 24 ani, tot cu CCC
dupa parerea mea are 20 ani efectivi la catedra. deci trebuie incadrat ca prof. 18-22, si Nu ca prof 22-25
Buna ziua.
Am o problema legata de incadrarea, salarizarea personalului didactic.
Am o colega, care a terminat facultatea in 1989. este incadrat ca profesoara. A fost in concediu pentru cresterea copilului timp de 4 ani, inainte de 2010. Dupa cum stiu eu concediul pentru cresterea copilului nu intra in vechimea efectiva la catedra, deci incadrarea sa este: prof. 18-22 ani, cu vechime in munca (nu la catedra) este 23 ani si ... luni, cu procentaj de 20%
Insa ea sustine ca trebuie incadrat ca prof 22-25, concediul intra in vechimea la catedra.
va rog frumos ajutati (eu sunt angajatorul.)
Cu stima.
pe un site am citit procedura de recupare auto. In prima faza am adresat la ANAF, am cerut banii inapoi. Am primit un raspuns, - nu poate fi solutionata.
motivare: conform art.12 din OUG 9 / 2013 se poate restitui diferenta intre taxa platita si taxa actuala. Am platit taxa de 2566 lei in anul 2010. Taxa actuala ar fi de 700-750 euro, adica mai mare decat am platit.
Ce trebuie sa fac acuma. Sa ma duc mai departe, conf proceduri, depun cere la tribunal care va fi judecat in lipsa mea?
Buna ziua.
Eu, ca angajator am primit de la un birou executor judecatoresc o dispozitie de poprire. O agajata din institutie datoreaza cu o suma la CAR. In dispozotie scrie, ca suma trebuie virata la contul executorului jedecatoresc.
Salariul lunar a angajatei nu acopera suma datorata.
Intrebarea mea este> trebuie sa opresc salariul angajatei in totalitate pana la recuperarea datorie, sau pot sa esalonez datoria sa astfel, incat 30% din salariu va fi retinut si virat la cotntul executorului, si restul va primi. Astfel sacapa de datorie in 5 luni.
Multumesc pentru
Discuție Demisia
Buna Ziua
Angajatul are dreptul de revoca demisia?
Concret: un angajat a dat demisia la 29. noiembrie 2012, a fost inregistrata. Eu, ca angajator am acceptat, in scris, cu termenul de preaviz, . Contractul ar inceta de la 14. dec. Azi ami primit o scrisoare, ca retrage demisia. Eu nu am acceptat retragerea,.
Are dreptul de a retrage demisia? Eu sunt obligat sa accept retragerea?
Este vorba de un cadru didactic angajat prin Plata cu Ora