avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Activitate emy h

Activitate emy h

Ma aflu in Spania sunt casatorit cu o colombeanca detinem certificat de casatorie din romania respectiv ea are residenta in romania pe un an valabila acum dorim sa depunem actele pt residenta aici pe langa toate actele se cere apostilia certificatului de casatorie stie cineva de aici din spania cum as putea sa apostiliez acest act?prin consulat sau ambasada se poate??va multumesc!!
Buna seara ,adaug la acest subiect...A scos acel certificat de cutuma de la notar unde ei de regula se castoresc,pe langa faptul ca are hotarare judecatoreasca de divort definitiva,in legea tarii lor scrie acele 3 puncte in hotarare 1 se desface casatoria! 2se revine la numele anterior!3 se poate recasatori!...acum intrebarea mea pe langa toate acestea ...dvs ziceati de o declaratie la notar? cum ar suna va rog sa mi redactati cu aproximatie in romana apoi sa i traduc ca na...ei nu stiu de asemenea legi din europa si apoi sa declare in fata notarului. banuiesc ca ar fi ca o cerere asa zis,va multumesc mult cu stima si respect!!scuze daca par absurd dar imi cere sa o informez in totalitate..de regula in tarile cu caracter islam e problema dar colombia e tara latina!!zic si eu.....
da e cetatean din colombia membru a conventiei de la haga
In cazul cand cetateanul strain este divortat si poseda certificatul de divort hotarare judecatoreasca din tara sa fiind la a doua casatorie ma refer, mai e necesar certificatul de cutuma?iar acel certificat se poate elibera de la judecatoria tarii sale de origine unde si are domiciliul neavand ambasada la noi in tara ? Care ar fi procedura? va multumesc mult!!
Răspuns la discuția casatorie cetatean non ue
multumesc mult !!dar inviatia ce eu io voi trimite va trebui stampilata de oficiul roman pentru straiani? cu stima !!
sa fac o invitatie unei doamne din colombia trebuie stampilata de oficiul roman pentru straini de pe raza judetului ce fac parte eu?si a doua intrebare poate sa obtina viza de la ambasada spaniola dupa ce ne vom casatori si bineinteles va dobandi residenta in romania eu fiind resident in spania?cu stima si respect va multumesc anticipat!
deci eu ii voi trimite o invitatie din romania ea va fi legal timp de 2 luni in romania in legatura cu acel certificat de cutuma nu stie de unde sa l scoata ca ambasada colombiei in bucuresti nu e....cat despre viza in baza unei invitatii primita de la un cetatean roman poate sa obtina viza de vizita ,,VV´´ cum e numita ok va multumesc..
in intrebarea mea este necesar doua raspunsuri cu privire la viza nu ati mentionat ,,nimic´´
buna seara ...as dori sa aflu ce acte necesare ar trebui unei cetatene din colombia pentru a se casatori cu un cetatean roman mentionez casatoria va avea loc in romania..va multumesc anticipat!in plus as dori sa mai aflu in ce contitii poate calatori aceasta persoana in romania ce se cere invitatie din partea unui cetatean roman ce trebuie sa indeplineasca un cetatean roman pentru a o invita??