avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 196 soluții astăzi
Forum Activitate liliana89

Activitate liliana89

am si eu o problema...am nascut pe data de 10.10.2010 si pe data de 18.11.2010 am facut cerere catre societatea la care am lucrat sa-mi acorde un salariu mediu pe unitate pentru nastere copil.am primit un raspuns si va citez:subsemnatul....administrator al societatii comerciale ....,in urma cererii dvs nr 47 din data de 18.11.2010,va aduc la cunostiinta ca in urma incheierii activitatii societatii,nu exista fondurile necesare pentru acordarea salariului mediu pe unitate pentru nastere copilului.mentionez ca societatea nu are contract colectiv de munca deoarece nu indeplineste conditiile minime impuse de lege pentru a fi obligatoriu contractul colectiv de munca(nr de angajati este sub cel impus de lege ca fiind obligatoriu la intocmirea contractului colectiv de munca).avand in vedere cele enumerate mai sus societate nu mai are obligativitatea legala si nici posibilitati materiale pentru a va acorda sumele solicitate.societatea in prezent nu mai are salariati si nu desfasoara activitate......citind cele de mai sus reiese ca nu-i vad dar problema mea este ca eu nu am fost instiintata ca societatea la care am lucrat si-a inchis activitatea...nici macar la sfarsitul lunii noiembrie cand mi-au eliberat actele pentru intocmirea dosarului pentru ingrijire copil,cartea de munca fiindu-mi suspendata cu data de 01.12.2010.mai am vreo sansa sa iau banii?pot da in judecata?pentru ca pana la 30.11.2010 am fost in concediu de maternitate si mi-au facut plata....va multumesc
acum nu stiu cum este societatea,cert este ca sotia mea a lucrat la aceeasi firma cu mine si la data de 01.12.2010 a intrat in concediu crestere copil,actele fiindu-i eliberate de societatea la care am lucrat.pe langa asta mai avem un proces pe rol pentru drepturi banesti.
buna ziua!am si eu o problema si as dori sa ma ajutati si pe mine cu un sfat.am fost concediat cu art 65 codul muncii,am facut contestatie in instanta iar instanta a hotarat reincadrarea mea pe postul detinut anterior desfacerii contractului de munca,obliga parata la plata unei despagubiri egala cu salariile indexate,majorate si reactualizate de care as fi beneficiat de la data concedierii pana la data reintegrarii efectiva pe post=D>.problema mea este:daca patronul refuza reintegrarea mea pot sa-i cer daune morale?sunt sigur ca nu ma va primi deoarece a suspendat societatea si si-a deschis alta restul angajatilor fiind angajati din nou pe cealalta societate:((.astept raspuns...va multumesc