avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 552 soluții astăzi
Forum Activitate elenasimpalean

Activitate elenasimpalean

buna ziua,de 7 ani de zile mama mea s-a judecat cu primaria sibiu pt retrocedarea unui pamint mostenit de la parintii ei (acest pamant a fost luat de comunisti),iar luna trecuta am castigat irevocabil pamintul dar primaria nu face nimic in acest sens.Executorul care se ocupa de caz a zis ca a facut o hirtie catre primariea Sibiu pt punere in posesie iar primaria a raspuns ca a facut o hartie mai departe catre BUCURESTI (NU AM INTELES UNDE ANUME SI DE CE)care nu are o data limita pt a raspunde solicitarii facute de primarie.
intrebari:
1. Este posibil asa ceva, sa raspunda Bucurestiul pt un pamint care apartine de primaria Sibiu?
3.Ce putem face mai departe sa putem intra in posesie cat mai repede?
4.Daca pamantul respectiv este ocupat ,primaria e obligata sa ne dea in alta zona echivalentu valorii pamantului nostru sau plata in bani?
5.Primaria are o perioada limita de obligare de punere in posesie de la primirea sentintei irevocabile?
Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția transfer scolar
si totusi cum pot constrange pe d-l director sa-mi aprobe transferul ca din sem.II sa mearga la cealalta scoala cu sectie germana?
Răspuns la discuția transfer scolar
acordul directorului unde doresc sa o transfer il am, dar revin directorii sunt platiti in functie de nr de copii din scoala mi-a confirmat inspectorul scolar care mi-a zis ca daca imi acorda transferul pt scoala cu sectie germana, directorul scolii de unde pleaca fiica mea se supara pe domnia sa deoarece remuneratia depinde de nr. copiilor din scoala.
Discuție transfer scolar
Buna ziua , sunt mama unei fetite de 15 ani (cl. IX) si doresc sa o transfer de la scoala unde este acum deoarece ea a facut gradinita si clasele I - VIII la sectia germana si pt. 0,23 de sutimi care iau lipsit a intrat la o scoala alimentara sectia romana. Doresc sa continue la sectia germana mai ales ca tatal este cetatean german si ea deasemenea. Problema este ca directoarea scolii nu doreste sa-mi acorde transferul pt. ca pierde un copil si din cate am inteles ea sau toti profesorii sunt platiti dupa nr. de copii pe care ii are scoala
Intrebarea mea este:
- este legal sa refuze transferul unui copil? si cum sa procedez in asa fel incat sa primesc acordul transferului?
Răspuns la discuția vanzare teren pt casa
deci intregul drum se impart la cele 6 parcele si vindem cota parte din intregul drum sau numai jumatatea de drum la care sunt proprietara se imparte si se vinde cota parte,
multumesc
Am 6 parcele de teren de vanzare pt. constructie casa iar drumul de acces la parcele are 2 proprietari (EU si o alta PERSOANA) adica 50% de fiiecare. INTREBARE:
- daca vand parcelele la diferite persoane pot sa vand cota parte din cei 50% unde sunt proprietar ca DREPT de SERVITUTE , sau
-trebuie sa vindem cota parte din intregul drum ca DREPT de SERVITUTE
Multumesc
Răspuns la discuția dreptul muncii
Am vorbit ieri, iar in legatura cu cartea de munca mi-a spus ca este la ITM si nu stie cand o primeste, iar despre bani nu mi-a raspuns.
De aceea vreau sa stiu perioada maxima in care pot face ceva in AMBELE CAZURI,ei probabil asteapta sa treaca aceasta perioada dupa care eu nu mai pot face nimic
MULTUMESC
Discuție dreptul muncii
De la data demisiei a trecut 30 de zile, iar cartea de munca inca nu am primit-o si nici banii care mi se cuveneau. Am doua intrebari:
1.De la data demisiei care este perioada maxima legala in care pot sa ma adresez ITM-lui pentru a face plangere in privinta banilor care mi se cuvin.
2.De la data demisiei in cat timp angajatorul este obligat sa-mi trimita cartea de munca( perioada maxima legala). Eu mi-am gasit altceva de lucru si mi se cere cartea de munca .
MULTUMESC

Răspuns la discuția demisie
1. sunt incadrata cu parte fixa plus comisioane din vanzari, sunt obligati sa plateasca tot chiar si comisioanele.
2. am fost angajata 9 luni iar din CO am beneficiat 10 zile, pot fi platita si pe o parte din diferenta de zile ramasa din CO ( 21 de zile este dreptul meu)
multumesc
Răspuns la discuția Fals?
nu sunt consecinte juridice, acel borderou nu inseamna nimic pt institutie doar ca este fals de semnatura