avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate marasanu

Activitate marasanu

Dupa expirarea unui contract de telefon cu Vodafon eram sunat de cate doua-trei ori pe zi de operatori Vodafon care imi faceau fel de fel de oferte pentru a continua sa raman in reteaua Vodafon. In una din zile am acceptat oferta ce imi era facuta si eram instiintat de catre respectivul operator ca : Convorbirea in care mi-a fost propusa oferta si acceptul meu cu privire la oferta, tine loc de contract. Am solicitat operatorului in acea convorbire , in termen de 10 zile sa imi fie trimis prin posta contractul scris cu continutul ofertei pe care o acceptasem.
Aceasta nu a fost respectata de Vodafon fapt pentru care am notificat scris prin posta pe Vodafon Bucuresti in care am solicitat sa imi fie sistat serviciul cu precizarea ca eu nu mai folosesc serviciul si daca continua sa imi trimita facturi eu
nu le mai platesc.
Vodafon a ignorat aceasta notificare dar a inceput o serie de amenintari telefonice de tot felul . Am trimis o a doua notificare dupa ce am achitat doua facturi ce au fost trimise dupa prima notificare.
In cea de a doua notificare ii rugam sa inceteze cu amenintarile si sa imi lase numarul liber pentru al folosi in alta retea.
Vodafon a continuat sa trimita inca doua facturi pe care eu nu le-am platit.
Dupa aceste doua facturi neplatite Vodafon a intrerupt numarul fara sa il pot folosi.
Amenintarile cu executarea silita pentru cele doua facturi neachitate continua prin unele firme de recuperare creante.
Va rog sa imi spuneti daca pot face plangere penala de calomnie , abuz,
hartuire. si daca pot cere despagubiri pentru faptul ca nu mi-a dat posibilitatea sa imi folosesc numarul telefonic in alta retea fapt ce mi-a creat prejudicii.

Rog ca si alti consultanti sa-si exprime parerea la acest subiect , daca e corect ca menegerul sa dispuna de soarta pacientului
Propun spre desbatere Art.70 alin.1 si alin .2 din dinHG. nr. 262/2010 in care se spune: In situatia in care asiguratii, pe perioada internarii in spital, in baza unor documente intocmite de medicul curant din sectia in care acestea sant internati si avizate de seful de sectie si MENEGERU spitalului, suporta cheltuieli cu medicamente, etc. in care ar fii fost indreptatit fara contributie personala, in conditiile prezentului contract cadru spitalele ramburseaza contravaloarea acestor cheltuieli la cererea asiguratilor. EXEMPLU . Un pacient care pe timpul internarii a primit reteta de la medicu curant care era si sef de sectie sa cumpere medicamente de care avea nevoie pe tinpul internarii, pe care spitalul nu le avea. La externare pacientul face cerere la care atasaja , retete , bonu de casa, iesirea din spital si le depune la registratura. Primeste urmatorul raspuns: Unitatea noastra a constatat ca documentele depuse de dvs. nu indeplinesc conditiile inpuse de art 72 alin.2 din HD 262/2010 asa cum este prevazut in mod expres. Adica reteta nu era semnata si aprobata de menegerul spitalului.
Imi fac culpa ca de la inceput trebuiea sa va rog sa nu duceti in ridicol acest subiect . Mltumesc celor care de la inceput au tratat acest subiect cu profesionalism si seriozialitate.
Am fost surprins, am fost uimit, am fost stupefiat: Acestea sant femeile: prietenele noastre, iubitele noastre, amantele noastre. Nu vor sa piarda nici-un statut din cele pe care lea castigat dea lungul tinpului, e drept cu eforturi. Demnitatea nu e un statut. Doamnelor care aparati o racila a societatii vedeti ca nu spun numai eu asta . Nu comentati nimic din toate exemplele date aici, pana acum ,de parca nu traiti pe acest pamant. Eu am ales acest subiect dintr-o multime de asemenea situatii. De curand a fost prezentat la tv. o fata studenta find la medicina a aflat ca mama ei cand era gravida,la lasat pe iubitul ei care a conceput copilul, si a plecat in lume cu altu, cu care a crescuto. Fata sea cautat adevaratul tata si cand la gasit, fata a condamnato pe mama si pe tatal care a crescuto, si a ramas la tatal natural. Mama recunoscandui fetei ca tatal natural nu a stiut niciodata ca femeia era gravida cand a plecat de la el. Ce aveti doamnelor de spus de acest handicap al acestui copil? rusine sa va fie ca nu spuneti nimic de toate aceste nenorociri. Eu nu am dat o solutie, am vrut sa gasim cu totii o solutie demna ptr.a fii respectati in lume.Santem ulimii la capitulul, civilizati. Nici o pensie alimentara nui inlocuieste afectiunea ce trebuie sa o aiva un copil. Multumesc lui Dumnezeu ca am avut o mama care nu a gandit ca nici una din voi. Am un prieten preot care a infiat un copil si din joaca cu alti copii ,mic find, a aflat ca preotul nu e tatal lui bun , si in truna din zile la intrebat pe preot : NU E ASA CA EU NU SANT COPILUL TAU?..........Ce spuneti doamnelor care vreti sex fara prezervativ ca nu va place cu prezervativ si el se mai poate si rupe........lasa ca imi bag eu ovule...... si daca omu nu trebuie ratat in niciun fel , cum sa nu ii spuneti ca ati ramas insarcinate, ca de, legea il obliga pe dobitoc , ce voi va ganditi la handicapul copilului.
Sant stupefiant de aceste ultime trei raspunsuri. Nu comentati in nici-un fel exemplele date mai sus de parca nu ar fii reale . cine nu vrea sa le vada nu vede. Cu atata isterie sustineti atatea aberatii . Nu imi permite acest forum ca vas spune eu fiecare miscare a fiecaruia ptr. satisfacerea placerii intr-un act secsual. Cand vrei sa nu te vada cineva, te ascunzi dupa perdea. Ce vreti sa spuneti atunci cand, in doua cazuri in care doua doamne primesc pensie alimentara afand amandoua cate un copil . Una primeste 100 lei si una primeste 5000 lei. Oare acei copii nu sant amandoi la fel?. Luati exemplul animalelor, ca sant mai inteligente mult mai mult decat noi. Nu stau sa fie violate, cu riscu vetii, si nici masculul nu poate face nimic, pana cand femela nu ridica coada.
In toate aceste pareri exprimate unii din D-stra au tintit perfect, ca fie barbat s-au femeie, cand e vorba de drepturi egale, intr-o societate normala, nu poate fii vorba ca unul ar trebuii sa aiva obligatii s-au avantaje mai multe decat celalalt, stiind ca un astfel de drpt e generator de probleme sociale. Vezi hartuiri in judecatorii, copii condamnati la un handicap, in sensul de a creste fara afectiunea ambilor parinti, copii care asista la aventurile amoroase ale mamelor, etc: Daca in lege s-ar stipula ca: Femeile ne casatorite, care accepta de buna voie relatii sexuale cu un barbat in urma carui act raman insarcinate nu pot avea de la respectivul barbat pretentii de nici-un fel, atat ptr. cresterea copilului rezultat, cat si ptr. ea. Sant convins ca un asemenea articol ar face ca femeile sa aiva mai multa demnitate si inplicit vor fii mai respectate. am observat ca femeile care se-au spus parerea aici nu doresc sa fiie nici demne nici respectate, desigur sa o spunem pa dreapta, la toate le place sexul de mai confunda si organele destinate acestui raport, si nu e mai confortabil cand legea le permite sa isi bata joc de un barbat ?, vezi doamne ptr.intretinerea copilului. Si cand omul mai are si un venit de vreo 50 de milioane, cum sa nu vor ele un asemenea drept sa se ocupe de copil.: Dragele mele femei, nu santeti nici una urata, toate santeti frumoase, dar santeti si educate, ca niste gazde simtite voi poftiti musafirul in casa, il asezati la masa,dar nu ii dati si servetelul, ptr. ca, vreti sa vedeti daca omul are batista, si cand scoate batista , ori poate ii pica ceva din buzunar jos, ori poate vedeti voi ce are omul in buzunar. Si ptr. ca, si mama Dumnezeu sa o ierte a fost femeie, va cer tuturor scuze daca va simtiti jignite. Luptati ptr. demnitate, nu ptr. avantaje. Va multumesc ca ati participat la acesta desbatere.
Nu ati fost atent la esenta intrebarii. Cei doi sant doi prieteni sinceri unu cu altul. Barbatul de la inceputul relatiei ii pune conditie prietenei ca, el nu vrea copii cu persoana. Aceasta il asigura ca nu e nevoie de protectie ca ea nu ramane insarcinata, ptr ca a mai avut un prieten si nu sa intanplat , si de fapt si cu unicul copil a facut eforturi mari pana a ramas insarcinata. La aceasta se refera intrebarea. UN AN NOU CU SANATATE
Va rog ca dupa sarbatori sa gasim o rezolvare corecta, sa incercam sa o formulam asa cum ar trebuii sa apara intr-o lege, si dupa , mai departe ,vom vedea. Mai am si alte subiecte tot asa de interesante ptr. viitor. DORESC LA TOATA LUMEA UN AN NOU FERICIT.
Domnule Daniel am lansat acest subiect ptr. ca e de un mare interes . Ati remarcat foarte bine si in felul precizat de d-stra se poate pune problema. Dar cel mai grav e asa cum am precizat eu in intrebarea pusa in discutie.