avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Activitate gabryel82

Activitate gabryel82

Parintii mei detin o firma pe care intentioneaza sa o dizolve in cursul acestui an. Eu utilizez de mai multi ani o masina cumparata pe firma, un VW Passat. Pot parintii mei sa imi vanda la un pret modic (200-500 euro) masina, tinand cont ca firma nu inregistreaza datorii, nu a mai desfasurat activitate de anul trecut, iar masina este amortizata?
Care este cea mai buna varianta de a trece masina pe numele meu? Multumesc.
Buna ziua!
In perioada aprilie - septembrie 2006 am fost angajat full-time, cu contract de munca, la sucursala din Resita a unei banci comerciale. In perioada respectiva, eram angajat part-time (tot legal) si la o alta societate comerciala din Resita, cartea mea de munca aflandu-se la ITM Caras-Severin. Nu am dorit transferul cartii de munca la ITM Bucuresti (pe raza caruia isi avea sediul banca). Ideea este ca, ulterior demisiei de la banca, m-am trezit ca nu am inscrisa in cartea de munca perioada lucrata la banca.
Cum as putea rezolva aceasta problema? Care sunt demersurile care trebuie sa le fac ca sa mi se ia in calcul acest loc de munca la pensie? Multumesc.
In luna mai 2010 am primit prin posta un formular (nesolicitat, in limba engleza) cu un cupon pentru a trece datele companiei mele si a-l returna expeditorului, in vederea inscrierii datelor in European City Guide (cu sediul in Spania). Mentionez ca la momentul respectiv imi inscrisesem firma la Google Places si asteptam o scrisoare de la ei prin care sa confirm inregistrarea. Din acest motiv, nu am citit cu foarte mare atentie ce scria pe cupon (deoarece am crezut ca era de la Google), l-am completat si l-am expediat (din pacate cred ca am pus si stampila firmei). Ulterior, am primit o notificare de plata pentru suma de 997 euro, aferenta serviciilor prestate. Imediat ce am primit aceasta notificare am trimis un email pe adresa lor (info@eurocityguide.com) in data de 22.07.2010 in care am cerut anularea prestarii serviciilor de publicitate pe motiv ca nu stiam de suma de 997 euro pe care trebuia sa o achit. Nu am primit niciun raspuns la mailul meu, si am continuat sa primesc notificari de plata. Am trimis un nou mail, mai detaliat, in care am explicat ca totul a fost o neintelegere si am cerut anularea acestui asa-zis "contract". Din nou nu am primit niciun raspuns. Am vorbit cu cineva de la ei la telefon si mi s-a zis ca nu se mai poate renunta deoarece cand am solicitat eu acest lucru
trecuse perioada permisa de 55 de zile de la momentul expedierii cuponului. Am trimis ulterior un fax (vazand ca emailul nu da rezultate) din nou cu solicitarea de renuntarea si cu copiilor emailurilor trimise pana atunci. Din nou nu am primit niciun raspuns. Ieri am primit o noua notificare prin care am fost anuntat ca dosarul meu a fost expediat unei firme internationale de recuperari... Sunt revoltat ca mi s-a intamplat asa ceva... ma simt de parca sunt victima unei escrocherii. Eu nu stiu nimic de firma asta din Spania, nu am intalnit pe nimeni de la ei, nu am garantia ca mi s-a facut publicitate in acest "European City Guide" si ma ameninta cu recuperarea datoriilor. Recunosc ca sunt speriat... Va rog din suflet daca poate cineva sa ma ajute, sa ma invete ce sa fac! Am fost si la Protectia Consumatorului si ei s-au declarat neputinciosi pentru ca sunt persoana juridica.
Un indiciu ca totul ar putea fi o escrocherie il constituie si faptul ca pe site-ul lor, la sectiunea "Code of conduct" scrie ca rezolvarea diferendelor poate fi facuta prin intermediul Ombudsmanului, dar am intrat pe siteul acestei institutii, la atributii, si am vazut ca are competente doar in ceea ce priveste institutiile UE. Poate cineva sa ma lamureasca cu aceasta speta? Multumesc.
Multumesc mult pentru raspuns. M-am mai linistit acum... Si impresia mea a fost ca este o inselatorie. In eventualitatea in care totusi sunt demarate proceduri judiciare, am sa scriu din nou pe forum.
In luna mai 2010 am primit prin posta un formular (nesolicitat, in limba engleza) cu un cupon pentru a trece datele companiei mele si a-l returna expeditorului, in vederea inscrierii datelor in European City Guide (cu sediul in Spania). Mentionez ca la momentul respectiv imi inscrisesem firma la Google Places si asteptam o scrisoare de la ei prin care sa confirm inregistrarea. Din acest motiv, nu am citit cu foarte mare atentie ce scria pe cupon (deoarece am crezut ca era de la Google), l-am completat si l-am expediat (din pacate cred ca am pus si stampila firmei). Ulterior, am primit o notificare de plata pentru suma de 997 euro, aferenta serviciilor prestate. Imediat ce am primit aceasta notificare am trimis un email pe adresa lor (info@eurocityguide.com) in data de 22.07.2010 in care am cerut anularea prestarii serviciilor de publicitate pe motiv ca nu stiam de suma de 997 euro pe care trebuia sa o achit. Nu am primit niciun raspuns la mailul meu, si am continuat sa primesc notificari de plata. Am trimis un nou mail, mai detaliat, in care am explicat ca totul a fost o neintelegere si am cerut anularea acestui asa-zis "contract". Din nou nu am primit niciun raspuns. Am vorbit cu cineva de la ei la telefon si mi s-a zis ca nu se mai poate renunta deoarece cand am solicitat eu acest lucru
trecuse perioada permisa de 55 de zile de la momentul expedierii cuponului. Am trimis ulterior un fax (vazand ca emailul nu da rezultate) din nou cu solicitarea de renuntarea si cu copiilor emailurilor trimise pana atunci. Din nou nu am primit niciun raspuns. Ieri am primit o noua notificare prin care am fost anuntat ca dosarul meu a fost expediat unei firme internationale de recuperari... Sunt revoltat ca mi s-a intamplat asa ceva... ma simt de parca sunt victima unei escrocherii. Eu nu stiu nimic de firma asta din Spania, nu am intalnit pe nimeni de la ei, nu am garantia ca mi s-a facut publicitate in acest "European City Guide" si ma ameninta cu recuperarea datoriilor. Recunosc ca sunt speriat... Va rog din suflet daca poate cineva sa ma ajute, sa ma invete ce sa fac! Am fost si la Protectia Consumatorului si ei s-au declarat neputinciosi pentru ca sunt persoana juridica.
n luna mai 2010 am primit prin posta un formular (nesolicitat, in limba engleza) cu un cupon pentru a trece datele companiei mele si a-l returna expeditorului, in vederea inscrierii datelor in European City Guide (cu sediul in Spania). Mentionez ca la momentul respectiv imi inscrisesem firma la Google Places si asteptam o scrisoare de la ei prin care sa confirm inregistrarea. Din acest motiv, nu am citit cu foarte mare atentie ce scria pe cupon (deoarece am crezut ca era de la Google), l-am completat si l-am expediat (din pacate cred ca am pus si stampila firmei). Ulterior, am primit o notificare de plata pentru suma de 997 euro, aferenta serviciilor prestate. Imediat ce am primit aceasta notificare am trimis un email pe adresa lor (info@eurocityguide.com) in data de 22.07.2010 in care am cerut anularea prestarii serviciilor de publicitate pe motiv ca nu stiam de suma de 997 euro care trebuia sa o achit. Nu am primit niciun raspuns la mailul meu, si am continuat sa primesc notificari de plata. Am trimis un nou mail, mai detaliat, in care am explicat ca totul a fost o neintelegere si am cerut anularea acestui asa-zis "contract". Din nou nu am primit niciun raspuns. Am vorbit cu cineva de la ei la telefon si mi s-a zis ca nu se mai poate renunta deoarece cand am solicitat eu acest lucru
trecuse perioada permisa de 55 de zile de la momentul expedierii cuponului. Am trimis ulterior un fax (vazand ca emailul nu da rezultate) din nou cu solicitarea de renuntarea si cu copiilor emailurilor trimise pana atunci. Din nou nu am primit niciun raspuns. Ieri am primit o noua notificare prin care am fost anuntat ca dosarul meu a fost expediat unei firme internationale de recuperari... Sunt revoltat ca mi s-a intamplat asa ceva... ma simt de parca sunt victima un escrocherii. Eu nu stiu nimic de firma asta din Spania, nu am intalnit pe nimeni de la ei, nu am garantia ca mi s-a facut publicitate in acest "European City Guide" si ma ameninta cu recuperarea datoriilor. Recunosc ca sunt speriat... Va rog din suflet daca poate cineva sa ma ajute, sa ma invete ce sa fac! Am fost si la Protectia Consumatorului si ei s-au declarat neputinciosi pentru ca sunt persoana juridica.