avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters183619

Activitate ContSters183619

As dori prin acest subiect ca cei ce au promovat actiuni ( ma refer la cei cu cunostinte juridice) pe legea 221 fara succes, - avand in vedere nenumaratele tentative ale statului cu cumportament de infractor, ( OG 62, exceptiile de neconstitutionalitate iar apoi R.I.L.din septembrie 2011,) de a revoca ceia ce a legiferat, - sa prezentam fiecare dintre cei interesati, variante de succes, alternative care sa aiba ca efect obtinerea unor decizii definitive. Una din aceste variante am s-o expun eu, putin mai tarziu.
In speranta unor discutii constructive, va salut.
Cum a fost testul...greu sau usor ???
Stie cineva unde gasesc blestematul ala de regulament de organizare a examenului ??
M-au respins pe motiv ca vechimea de peste 5 ani, este intrerupta ( 3+2), insa legea cere doar vechime de 5 ani, iar acel regulament nu face alceva decat sa adauge la lege..
Salutare tuturor obositilor din prezentul cantonament !!!!!
Ce prognoze aveti cu privire la numarul candidatilor ????
Eu spun : JUD - 400, MPR - 600
La Satu Mare , inscrisi la JUD - 5, MPR - 10. Desigur nu cantitatea conteaza.
In legatura cu testul, zic ca va fi mai dificil ca si anul trecut.
Apropo.....pentru ce ati optat ??? Eu ptr. JUD.
Achiesez si eu la 5 pentru varianta c, iar pentru celelalte 1c, 2a.
Va salut fetelor !!! Vad ca sunteti active pe forum, de aceia , abordand subiectul mai pe-n delete, va intreb cam cum o judecati voi cu optiunea: -procuror - locuri putin mai neatractive,dar concurenta ( ma refer la media de intrare mai mica in comparatie cu judecatorii , asa cum reiese din statistica ) sau judecator, locuri mai atractive insa concurenta ( media de intrare mai mare ) Apropo, eu din Satu Mare am variante si la Parchet si la Judecatorie, insa se impune un rezultat pe masura, care sa-mi permita sa aleg.
Totusi, avand in vedere ca e ultimul examen cu varianta de 5 ani vechime, - pe viitor preconizandu-se doar INM-ul,- parca nu as risca, si as prefera la procurori. Voi ce pareri impartasiti ???
Avand in vedere ordinea de zi , eu personal cred ca nu mai e cazul sa ne intrebam daca se va organiza -sigur se va organiza- sau cind se va organiza, -13.11- .
Acum parafrazandu-l pe unul dintre voi --colegii de forum-- pot spune ca de azi se deschide oficial cantonamentul.
Doresc succes tuturor celor care s-au dedicat exclusiv spre un asttfel de inceput -magistratura,- pentru ca pe viitor sa compensam golul lasat in randul familiilor noastre.
Dumnezeu cu voi.
De obicei 70-jud si 50-mpr.
Va salut pe toti cei activi pe acest forum.
Urmaresc de mai mult timp acest topic cu ex. pentru magistratura, si remarc ca in prag de examen - deoarece cred ca se va organiza - se intensifica numarul participantilor si al participarilor, insa nu ati mentionat nimic despre optiunile voastre, - judecator, procuror - si eventual motivele pentru care optati intr-un fel sau altul.
Ce pareri impartasesc colegii care au intrat in anii precedenti, in masura in care cunoasteti astfel de persoane ???
Nu doar pe 20 ci si pe 27 exista posibilitatea luarii deciziei de organizare a examenului, iar publicarea anuntului in 29.09., astfel incat pana pe 13.11. sunt exact 45 de zile. Asadar, inca doua sanse pentru a evita noul cod civil, asta in masura in care se va organiza examen...........eu sper ca da.