avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 420 soluții astăzi
Forum Activitate coco_stefania

Activitate coco_stefania

Da , incepand din liceu am avut probleme cu ea, ...nu pot explica aici. Este atat de usor sa critici din afara...dar ce este in sufletul meu....Cum sa incerc s-o aduc acasa cand nici nu stiu unde sta, a plecat din camin de mai bine de 6 luni si nu am stiut. Soc a fost . Cand am intrebat-o de ce nu mi-a spus sau unde sta , raspunsul - de cand parintii trebuie sa stie unde stau copiii? -Asta a fost rasouns? M-am blocat. Va ca in general , in comentarii eu sunt gasita cea vinovata....Va multumesc toturor, sa aveti parte de liniste sufleteasca !
Dar isi dorea sa vina . A fost intrebata , fara sa fie o obligatie daca vine sau ii trimit pachet, iar raspunsul a fost ca vine. .nu a fost o drama, daca nu putea , avea alte probleme putea sa spuna, nu ma suparam. Nu aceasta este marea drama. Dar eram draga mea mamica numai cand ii trimiteam bani si pachete, lunar...Asta cum o interpretati? I-am last libertate deplina .
Dar nu este vorba de a ma intretine copila sau a avea grija de mine. Nu voi intelege de ce mi-a intors spatele , atata timp cat o ajutam cu bani , cu alimente , pachete saptamanal. Nu am avut divergente..., a promis , de ex. ca vine de Paste acasa si nu a venit, nu mi-a putut raspunde de ce. asta ma doare, ca nu am facut nimic care s-o deranjeze.
La azil? Niciodata.
Multumesc pentru sfat!
Hristos a Inviat!
Daca am infiat acum 26 de ani o fetita care acum imi creeaza mari probleme si nu mai suport, o pot desfia? Sau daca nu , sa o dezmostenesc?
Multumesc!
Va multumesc mult pentru raspuns.
In precontract este scris ;" Daca tranzactia nu se poate finaliza din motive ce tin de banca finantatoare , vanzatorul promitent se obliga sa restituie comparatorului promitent sumele primite pana la acea data in termen de 10 zile" .
Eu avand varsta de 69 ani cu pot primi credit chiat daca garantez cu alta locuinta, decat pan ala 75 de ani la CEC si cu achitarea creditului pana la implinirea acestei varste. Asa mi s-a spus de la banca.Ori eu nu am cum...
Buna ziua!
Am dat un avans la o locuinta care va fi finalizata in martie 2021 pe numele meu , dar o doream pentru fata mea . Precontractul este pe numele meu , am 69 de ani iar in PC este stipulat ca daca nanca nu acorda creditul , avansul se restituie. Am dat acest avans in ideea ca fata isi va gasi loc de munca, ceea ce inca nu s-a intamplat. Este studenta la Cluj la ID. Cu aceasta pandemie desi a aplicat la nenumarate joburi , a fost la interviuri , nu a primit niciun job. Mie banca nu-mi va acorda creit avand aceasta varsta. Intrebarea mea este: fiind stipulat in PC care a fost incheiat la notar , ca daca banca nu imi acorda credit , primesc banii de avans inapoi? Daca fata lucra contractul de vanzare-cumparare il faceam pe numele ei ptr a lua credit. Ce ma sfatuiti?
Multumesc!
Multumesc pentru raspuns!

O seara frumoasa! Elena
Sunt pensionara si sunt PFA activitate artistica, respectiv dansuri cu prescolarii ( cu pauzele anuale de vacanta cand activitatea nu se efectueaza). Platesc impozit la venit, CASS , taxa de cultura . Pensia este de 1354 in mana 1264.
Intrebarea este : trebuie sa platesc si CAS ?
Multumesc!
O seara frumoasa! Elena