avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 669 soluții astăzi
Forum Activitate ioana_d

Activitate ioana_d

Buna ziua,
Sunt cetatean roman, in prezent locuiesc in Bucuresti dar peste o luna voi lucra in Franta(in Paris) cu contract de munca pe perioada nedeterminata, contractul fiind semnat cu o firma romaneasca dar voi fi detasata in Franta, voi lucra pentru o companie Franceza.

Am cateva neclaritati si as vrea sa va cer ajutorul: sunt casatorita cu un cetatean marocan si in prezent asteptam sa primeasca viza pentru 5 ani pentru a putea locui in Romania, cu mine.

Spuneti-mi va rog, ce proceduri sunt necesare pentru ca sotul meu(de cetatenie marocana) sa poata locui in Franta cu mine.

Va multumesc mult pentru ajutorul dumneavoastra.
Buna ziua,

Potrivit OUG nr. 111/2010, persoanele care se intorc la munca, inainte de implinirea de catre copil a varstei de un an, au dreptul la un stimulent de insertie in cuantum lunar de 500 lei pentru perioada ramasa pana la implinirea de catre copil a varstei de 2 ani.

Intrebarea mea este daca acest stimulent de 500 ron(de intoarcere la munca) se acorda imediat dupa terminarea concediului de lauzie(de 126 de zile ). Adica, sunt nevoita sa stau cateva zile in concediu de crestere al copilului sau minim o luna si apoi sa ma intorc la munca ?

Va multumesc pentru ajutor.
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu raspunsul la intrebarea : prima de insertie (cea de intoarcere la munca = 500 ron) se da direct fara a beneficia de nici o zi din concediul de crestere a copilului (pana la 1 an sau 2), adica imediat dupa terminarea concediului de lauzie ?

Multumesc