avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 272 soluții astăzi
Forum Activitate tivga

Activitate tivga

Răspuns la discuția Nora isi mosteneste socrii ?
Asta inseamna ca notarul trebuia sa o cheme pe sotia supravietuitoare atunci cand s-a deschis succesiunea?
In cazul nostru va fi anulat titlul de succesiune emis acum 12 ani? Pentru ca sotia supravietuitoare a solicitat in instanta anularea titlului de mostenitor.
Multumesc










Buna seara.
Nora isi mosteneste socrul? Sau transmiterea mostenirii se face pe linie descendenta?
Bunicul meu a decedat si in urma acestuia a ramas un teren. La data decesului el avea 2 fii, Acestia nu au deschis succesiunea. Dupa 3 ani unul dintre ei, IC, a decedat, iar celalat fiu, MI a deschis succesiunea dupa tatal lor.
Deoarece IC, fiul decedat era casatorit dar nu avea copii, notarul a considerat ca sotia acestuia nu avea dreptul la mostenirea socrului (nu locuia in localitatea respectiva si nu a acceptat succesiunea). Asa a fost emis titlul de mostenitor in care MI a devenit unic mostenitor (pe terenul pe care il avea deja in posesie).
Dupa 12 ani de la emiterea titlului sotia lui IC solicita anularea titului de mostenitor.
Spuneti-mi va rog, la mostenire au dreptul doar descendentii sau si sotia supravietuitoare?
Va multumesc anticipat pentru raspuns.