avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Activitate aditzag

Activitate aditzag

Răspuns la discuția incadrare gresita
in pv exista deasupra amenzii,sanctiunile. Un aliniat care incepe cu : Fapta savarsita este prevazuta de art. ..din......si sanctionata de art.....
In majoritatea cazurilor,daca nu chiar in toate,o fapta este prevazuta de HG si sanctionata de OUG din cate stiu. Mie domnul politist mi-a scris ca fapta este prevazuta in OUG (unde sunt doar sanctiunile,si nici pomeneala de fapta care am comis-o)!! si sanctionata tot in OUG! e penibil,mai ales ca in OUG nici nu exista art 147/3 pe care l-a invocat organul...
Cu toate astea,nu stiu cum sa ma exprim in fata instantei de judecata pe 1 martie cand am proces,si nici ce articole sa invoc,conform carora pv se declara nul...
multumesc
Politistul mi-a incadrat fapta si sanctiunea in alte articole (in loc sa scrie H.G. a scris OUG). in ce articol de lege se atrage anularea pv?ce as putea sa sustin in fata judecatorilor ?
multumesc



Răspuns la discuția radar - numere murdare
multumesc mult pt spontaneitate :) si pt raspunsuri
Răspuns la discuția radar - numere murdare
am depasit cu 70km viteza admisa pe tronsonul respectiv de drum...mi-a zis un prieten ca este obligatoriu ca pe filmarea radar sa apara lizibil tot numarul masinii! ... deci?

si am si geamuri fumurii laterale fata,deci expertiza nu este chiar asa in picioare,dect prin parbriz se poate vedea clar. Dar,dupa cum spuneam,poilitistul nu a vrut sa-mi arate inregistrarea,deci nu stiu ce se vede.. :(
Răspuns la discuția radar - numere murdare
amenda o achit pt numere murdare,dar nu vreau sa-mi suspende permisul! exista vre-o posibilitate sa ma leg de faptul ca numerele nu sunt vizibile,si nu sunt eu cel filmat?
platesc amenda cu cea mai mare placere,dar vreau permisul :)
Am fost filmat cu aparatul radar din fata,si in miscare,depasind limita de viteza. In spatele meu mai mergea inca un autoturism cu aceeasi viteza. Dupa aprox 1 km,ne opreste un agent pe amandoi. Soferului sin spatele meu ii arata inregistrarea,mie nu...dandu-ma jos din masina am constatat ca numarul masinii,si nici marca nu sunt vizibile,fiind acoperite cu gheata murdara - lucru ce-mi zice si soferul care a vazut inregistrarea: pe caseta se vede masina da nu numarul de inmatriculare! ce este de facut?