avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 559 soluții astăzi
Forum Activitate radumaier

Activitate radumaier

Răspuns la discuția SUCCESIUNE
Nu am datele lor de contact. Ce se poate face ?
Discuție SUCCESIUNE
Buna ziua,
Am mostenit impreuna cu fratele meu,in urma decesului ambilor parinti, o casa cu terenul aferent, la tara.
Casa si terenul sunt inscrise in CF, din anul 1960, pe numele parintilor cu drept de uzufruct pentru bunici (CF-ul n-a mai fost modificat din 1960).
Pe acelasi teren si casa plus un teren extravilan s-a eliberat un titlu de proprietate in anul 1998 pe care sunt trecute mama mea si surorile ei, ca mostenitoare ale bunicului.
Acum vrem sa facem succesiunea si sa vindem casa si terenul intravilan dar nu putem deoarece surorile mamei sunt decedate si ele, la fel si copiii uneia din ele ( sunt in viata doar nepotii, care sunt plecati din tara).
As dori un sfat daca se poate anula titlul de proprietate din moment ce casa si terenul intravilan sunt inscrise in CF si au numar top sau cum se poate face mai rapid succesiunea si vanzarea casei.
Va multumesc.
Eu am toata pardoseala comuna cu macelaria. Va dati seama ca in toate camerele se transmit zgomotele si vibratiile produse de utilajele frigorifice. Inscrierea punctului de lucru la ORC s-a facut cu acordul unui vecin care are un perete comun cu macelaria si al altuia care nu are nimic in comun cu aceasta. Inca nu are autorizatii dar functioneaza din 15 decembrie.
Poate am formulat eu mai dur ref. la inchiderea macelariei. Chestiunea e ca nu poate sa indeplineasca conditiile de functionare(flux marfa, vestiar filtru, antifonare, inaltime minima a spatiului, etc).
Se poate depune la ORC cerere de inscriere de mentiuni prin care se solicita radierea punctului de lucru, deoarece nu s-a solicitat acordul vecinilor.
Eu sunt unul din vecinii acestui apartament in care functioneaza macelaria.
Deschiderea punctului de lucru s-a facut in baza rezolutiei ORC unde administratorul firmei a depus o declaratie pe proprie raspundere fara acordul tuturor vecinilor. Problema este ca deranjeaza prin miros, zgomote si vibratii de la utilaje. Eu caut o cale sa-l determin sa-si inchida macelaria.
Ce acte sunt necesare la deschiderea unui punct de lucru cu profil macelarie intr-un apartament situat la parterul unui bloc de locuinte.