avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 293 soluții astăzi
Forum Activitate oms

Activitate oms

Răspuns la discuția Cont si card cabinet medical
Ok. Multumesc pentru raspunsuri
Răspuns la discuția Cont si card cabinet medical
Pai eu nu inteleg o chestie: eu platesc 16% impozit pe venit si am facut contul asta ca sa ma ajute la plata acestui impozit, impozit pe care-l platesc in baza CNP-ului (toate deciziile de impunere au fost emise pe baza CNP). Alte cheltuieli deductibile nu am (telefon, masina, etc.). Adica eu daca pun niste bani in contul asta si sa zicem se strang 2 miliarde de lei vechi eu nu pot sa folosesc acesti bani? Adica e mai bine sa inchid contul, sa primesc banii pe contracte numerar, sa platesc taxele si impozitele stand la cozi interminabile si restul sa-i cheltui cum vreau eu, nu?
Sunt angajat la firma x si am si un cabinet prin care ofer consultanta la alte firme. Zilele trecute mi-am facut un cont la o banca pe cabinetul medical (sa pot plati mai usor darile la stat), si am primit si un card bancar.
Intrebarea mea este: pot sa folosesc acest card la cumparaturi? (supermarket, combustibil, etc.).
Dimineata, la un magazin de cartier vanzatoarea a refuzat cardul pe motiv ca trebuie sa faca factura ca sa justific cheltuielile din cauza ca pe card scrie la titular cabinet medical.......
Buna ziua. Fiti amabili si lamuriti-ma si pe mine: am cautat pe internet conturile IBAN pentru impozitele platibile de catre un CMI fara angajati (persoana fizica autorizata) cu sediul in localitate rurala (nu in Municipiul Galati)si am gasit o sumedenie de liste. Imi trebuie ca sa pot efectua platile trimestriale dintr-un cont bancar prin internet banking, dar care este ultima lista?
Multumesc.
Buna ziua. Am vazut ca pe 21 decembrie 2012 este ultima zi cand pot sa achit. Eu, ca si cabinet medical individual, pot sa platesc acest impozit anticipat prin foaie de varsamant? Si daca da, pot sa merg la orice trezorerie sau doar pe raza judetului unde este situat cabinetul? (eu lucrez intr-un judet diferit fata de cel unde am domiciliul si unde este inregistrat CMI-ul).
Multumesc.
Buna ziua. Am de platit niste datorii la bugetul de stat si vreau sa va intreb daca se pot plati cu foaie de varsamant (din programelul de pe site-ul ANAF) in orice trezorerie? Adica societatea are sediul in judetul x si eu vreau sa le platesc in judetul y. Se poate? Multumesc
Discuție chitanta amenda
Buna ziua. Pe scurt: platit amenda radar in municipiul Roman, domiciliul din buletin intr-o localitate din Vrancea, acum primaria din localitate zice ca figurez cu amenda neplatita. Problema: nu mai am chitanta. Vreo sansa de rezolvare fara sa platesc valoarea amenzii la primarie la mine? Multumesc
Discuție declaratia 220
Buna ziua. Am contract de prestari servicii medicale (prin CMI) cu o societate comerciala si vreau sa stiu daca trebuie sa mai depun Declaratia 220 atat timp cat in contract am specificat ca impozitul pe venit se percepe prin retinere la sursa de catre platitorul de venit (societatea cu care am contract). De la finante am primit 2 raspunsuri: unul ar fi ca o depun cu venit 0 iar al doilea este ca o depun oricum si platesc si eu impozit pe venit iar la recalculare ramane sa mi se inapoieze suma platita in plus.
Multumesc!
Discuție vanzare afacere
Buna ziua.
Sunt administratorul unic al unei societati comerciale cu sediul social intr-un judet si punct de lucru (vanzare cu amanuntul) in alt judet unde am contract de chirie. Am un potential cumparator al afacerii derulate la punctul de lucru (vrea sa cumpere tot: marfa, cantare, case de marcat, programul de vanzare, mobilier interior,etc) si m-ar interesa cum trebuie sa procedez: se factureaza intre cele 2 SRL-uri? dupa ce vand trebuie sa ma duc la Reg Com sa inchid punctul de lucru? salariatului meu trebuie sa-i inchid contractul de munca? in momentul in care inchid punctul de lucru ce fac cu autorizatiile de functionare (primarie, DSV,DSP,etc)?
Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția casa cu probleme
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sunt inca confuz, inseamna ca un act de vanzare-cumparare poate fi usor anulat, fiindca toti care sunt nemultumiti dupa, declara ca nu au avut discernamant. Si mai stim ca aceste expertize psihiatrice se si pot cumpara. Din pacate am considerat ca prezenta in fata notarului si semnarea documentelor ca este lucida si doreste vanzare reprezinta tot. Acum dupa doua luni, si este primul meu imobil constat ca nici un act nu este valabil 100%, oricat de corect s-ar intocmi. Intrebare finala: ce as putea face pe viitor sa nu mai am asemenea surprize? sau ce mai pot face acum in situatia actuala?
Va multumesc pentru timp si informatie!