avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 619 soluții astăzi
Forum Activitate yustiii

Activitate yustiii

12 din 12 utilizatori consideră
acest răspuns util
In situatia aceasta labil psihic e concubinul. Cred ca ar trebui urgent sa se trateze, deoarece actualul copil e in pericol cu un tata care e si labil si nu are caracter. Pe ce criteriu te bazezi cand iti faci labila pe mama copiilor tai?? Pana t9i-a facut pe plac nu era??? Si cine iti da dretul tie sa obligi si sa santajezi emotional, psihic, fizic o femeie pt a omora un copil???? Legal, nu ai nici un drept, din pacate esti o nulitate!!! Pacat de copii, si de biata femeie...
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna. Destul de recent am fost intr-o situatie foarte asemanatoare cu a ta. Pot sa iti spun de proceduri si preturi, Am platit avocatul 1500 ron, s-a cerut recunoasterea fetitei (care s-a nascut bolnava), plus pensie alimentara, plus custodia fetitei sa fie exclusiv a mea (pt a nu avea nevoie de semnatura lui pt pasaport, iesire din tara etc) si daune de judecata , am depus copia de pe contractul cu avocatul pt a recupera bani platiti la avocat la sfarsitul procesului. Testul de paternitate nu eu l-a platit ci el, pt ca el a cerut testul ADN, nu eu. Eu am cerut recunosterea fetitei de el, in urma relatiei. Instanta a cerut probe si martori, a fost o prietena de a mea, si o sora, dar era irelevant pt ca nimeni nu stie ce relatie ai tu cu cineva, au declarat ca stiau de relatia mea si ca m-a abandonat in timpul sarcinii, si nu s-a ocupat de fetita. Atat. Si el prin avocatul lui a cerut testul de paternitate, sunt doua teste de paternitate, ambele din sange s-au facut, primul test arata probabilatea ca el sa fie tatal (in 70%) si dureaza pana afli rezultatul cam doua luni, si al doilea e testul ADN (arata ca 99% e tatal) si dureaza mai mult de doua luni pana se trimite rezultatul la tribunal. Tu poti cere primul test si daca instanta te pune sa il platesti costa cam 200 ron, iar dupa primirea rezultatului declari ca tu esti multumita de rezultat si daca el nu e multumit de rezultat nu e probl ta, el sa ceara al doilea test, pt ca e mai scump, costa cam 3000 ron, exact asa am facut eu, el a platit al doilea test pt ca el a cerut testul ADN, nu eu, Trebuie sa fi foarte atenta ce avocat iti gasesti pt ca in general trateaza cu superficialitate probl, cel putin eu asa am avut ghinionul, am fost nevoita sa schimb avocatul in timpul procesului, deorece ba nu se prezenta, ba nu a depus la termen ce a cerut judecatorul. Iar cu testele de paternitate m-am informat inainte, de aceea stiam, nu avocatul iti spune, tu dc ceri testul ADN asta scrie si atunci tu platesti. Si mai sunt ceva chitante de platit la tribunal, dar sunt sume foarte mici. Deci in cererea care o depui tu sau avocatul trebuie sa ceri recunosterea copilului, pensie alimentara, custodie exclusiva tie, si copilul sa poarte numele tau sau a lui cum vrei tu, si recuperarea cheltuielilor de judecata, iar dc ai lista cu martori, cu numele lor si adresa lor. Bafta!
Buna, multumesc pt raspuns. O sa introduc o actiune de recalculare a pensiei. Din pacate nu pot face o plangere pt abandon pt ca in sentinta fetita e doar in intretinerea mea exclusiva, fara vizite etc, el nedorind sa o vada. Iar pt neplata el plateste cam o data la doua luni, Nu stiu ce as putea sa fac altceva. Nu am fost casatoriti dar am stat 10 ani impreuna lucru mentinat si in sentinta, dar nu s-a tinut cont de aceasta desi si el a afirmat acelasi lucru, deci nu vad care articol din abandon de fam pot aplica in plangere.
Multumesc!!!
Buna, as dori o lamurire cu privire la fiica mea, in varsta de 5, rezultata in urma unei relati de 10 ani, recunoscuta doar in urma proceselor de catre tata. Conform sentintei finale, trebuie sa ii plateasca 25% din venitul net, problema e ca la proces el a adus o adeverinta doar de la unul din locurile de munca care le are, eu depunand o fisa ca are mai multe venituri si care sunt acestea, dar nu s-a luat in considerare. In acest moment el plateste cand vrea si cat vrea, o perioada a platit constant, dar acum doar la o luna, sau doua. Situatia acesta de neplata constanta a generat probleme pt ca fetita s-a nascut cu probleme genetice, operatii, terapii zilnice, eu ajungabd in situatia de a nu ma descurca financiar. Intrebarea e ce pot sa fac? Sa deschid un proces de recalculare pensie, in care sa solicit calcularea la toate veniturile lui din salarii precum si dividente etc??? Plus ca mi s-a respins in timpul proceselor solicitarea de a plati el pensie de la data introducerii actiunii, pe motiv ca cererea nu a fost depusa in termen, desi a fost precum si alte daune. Din tot ce am cerut nu s-a acordat decat ca i s-a modificat certificatul de nastere. Iar el a obtinut tot ce a solicitat aproape, copilulsa nu aibe numele lui, sa nu fie custodie comuna, sa i se calculeze la un singur venit. Ce pot face legal? El chiar nu are nici o obligatie fata de acest copil care are probl de sanatate??? Multumesc!!!