avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Activitate dobreflor

Activitate dobreflor

Răspuns la discuția Vecinatate proprietate cu cimitir
De ce sa va duceti la CEDO,daca exista lege in Romania?Tocmai v-a indicat-o cineva.Faceti o plangere la Inspectoratul de stat in constructii al judetului de unde sunteti,o inregistrati la acesta,ei va raspund si daca nu se respecta legea,ii dati in judecata.Nu va temeti ca nu va costa mult.Altfel nu se poate,si daca preotul e mai razbunator,va treziti ca vinde locuri de veci si in curtea dv.Si asa Biserica face ce vrea in tara asta,,in numele lui Dumnezeu,,
Răspuns la discuția Partaj cont personal
Numai daca celalalt solicita in instanta si impartirea banilor din cont,instanta poate dispune depunerea extrasului de cont.Daca refuza sa-l depuna,atunci se solicita situatia contului la banca unde este deschis contul,prin adresa a instantei.Nu are treaba cu confidentialitatea.Justitia poate cere orice.In ceea ce priveste banca,doamna e obligata sa declare daca este intrebata,altfel poate fi acuzata de altele,mult mai grave.
Răspuns la discuția Partaj cont personal
Doamna a scris,,in urma divortului,sunt in partaj cerut de mine...,,.Asadar,si sotul poate cere aducerea la masa de impartire a soldului contului ( asa cum arata pana la data despartirii in fapt)precum si a altor bunuri,daca au fost omise.Am fost intr-o situatie asemanatoare si am impartit tot!
Răspuns la discuția Partaj cont personal
Doamna, la partaj se imparte tot:de la scobitori,la bani si datorii.Daca aveti dovezi,cu martori,inscrisuri,etc,ca dv. l-ati intretinut,iar el nu a lucrat,aveti sansa sa primiti pana la 70% din masa partajabila.Daca el face dovada ca a lucrat,pe bani putini, in Romania,instanta de obicei imparte totul la 2,adica si casa si banii si datoriile.Eu am patit-o!Va asteapta un proces lung si costisitor,dar metoda de a scoate banii din cont nu e cea mai buna,daca sunteti deja divortati,si banii au fost depusi in timpul casatoriei.Daca ii scoateti ,va puteti astepta si la un proces penal.Intrebati-va avocatul,care ar trebui sa va spuna exact ce sa faceti
buna ziua,
As vrea sa va consult in legatura cu urmatoarea speta:
1.anul trecut mi s-a facut o executare silita de catre un recuperator cu mandat pentru un credit neachitat integral la o banca .Deoarece nu am realizat venituri ,popririle pe cont efectuate de executorul judecatoresc nu au avut rezultat.
2.anul acesta am primit oadresa de la banca creditoare prin care mi s-a comunicat faptul ca debitul a fost cumparat de o alta societate de recuperare,careia urmeaza sa-i achit debitul.
mentionez ca in primul caz nici banca,nici mandatarul si nici executorul nu mi-au comunicat nimic,am aflat de porirea pe cont de la una din bancile la care am cont deschis,care mi-a trimis o comunicare.
Intrebare:ce se intampla cu poprirea ,care prin vanzarea creditului si schimbarea recuperatorului nu mai are obiect, eu urmand sa stabilesc modul de restituire a creditului in functie de intelegerea pe care o voi face cu noul creditor.
Care ar fi solutia de ridicare a popririi?Ce ar trebui sa fac eu?
Va multumesc!
Sunt nascuta la17.10.1956 si am o vechime in munca (calculata de mine dupa inregistrarile din cartea de munca) de 28ani si 3 luni.Exista posibilitatea sa ies la pensie anticipat cu pensie anticipata partiala?Multumesc!