avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 218 soluții astăzi
Forum Activitate mihaela1983

Activitate mihaela1983

BUNA ZIUA,

Va rog sa ma ajutati, in urmatoarea problema.
In anul 2007, am infintat o societate al carei obiect principal de activitate este - Prestarea de servicii catre societati.
Tot in anul 2007, am incheeat un contract de porestari servicii cu o societate pe durata a 5 ani. Activitatea prestata era aceea de agent de vanzari.In acest contract, am fost nevoita sa accept o clauza de fidelitate. Aceasta presupune ca pe perioada derularii contractului si 3 ani de la incetarea acestuia, sa nu am relatii comerciale cu societati concurente atat eu ca administrator si director al societatii cat si angajatii mei precum si rudele acestora de gradul 1. In cazul incalcarii clauzei, trebue platita o suma enorma - 400000 euro. Mentionez ca am colaborat cu aceasta societate aproximativ 1 an. In decembrie 2009, am incheeat colaborarea. In luna mai 2009, am suspendat activitatea societatii, asa cum este si in prezent. In ianuarie 2009, m-am angajat la o societate ca agent de vanzari. In prezent doresc sa ma angajez la o societate ce ar putea fi numita societate concurenta celei cu care am derulat contractul de prestari servicii.
Va rog sa imi comunicati, daca in cazul in care ma angajez cu CIM la aceasta societate, pot fi atacata de acea clauza, avand in vedere ca nu au trecut inca 3 ani de la incetarea colaborarii.

VA MULTUMESC ANTICIPAT!