Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CLAUZA DE NECONCURENTA - FIDELITATE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CLAUZA DE NECONCURENTA - FIDELITATE

BUNA ZIUA,

Va rog sa ma ajutati, in urmatoarea problema.
In anul 2007, am infintat o societate al carei obiect principal de activitate este - Prestarea de servicii catre societati.
Tot in anul 2007, am incheeat un contract de porestari servicii cu o societate pe durata a 5 ani. Activitatea prestata era aceea de agent de vanzari.In acest contract, am fost nevoita sa accept o clauza de fidelitate. Aceasta presupune ca pe perioada derularii contractului si 3 ani de la incetarea acestuia, sa nu am relatii comerciale cu societati concurente atat eu ca administrator si director al societatii cat si angajatii mei precum si rudele acestora de gradul 1. In cazul incalcarii clauzei, trebue platita o suma enorma - 400000 euro. Mentionez ca am colaborat cu aceasta societate aproximativ 1 an. In decembrie 2009, am incheeat colaborarea. In luna mai 2009, am suspendat activitatea societatii, asa cum este si in prezent. In ianuarie 2009, m-am angajat la o societate ca agent de vanzari. In prezent doresc sa ma angajez la o societate ce ar putea fi numita societate concurenta celei cu care am derulat contractul de prestari servicii.
Va rog sa imi comunicati, daca in cazul in care ma angajez cu CIM la aceasta societate, pot fi atacata de acea clauza, avand in vedere ca nu au trecut inca 3 ani de la incetarea colaborarii.

VA MULTUMESC ANTICIPAT!
Consider ca ar trebui sa verificati urmatoarele aspecte prevazute de art.21 din Codu muncii:

(1) La incheierea contractului individual de munca sau pe parcursul executarii acestuia, partile pot negocia si cuprinde in contract o clauza de neconcurenta prin care salariatul sa fie obligat ca dupa incetarea contractului sa nu presteze, in interesul sau propriu sau al unui tert, o activitate care se afla in concurenta cu cea prestata la angajatorul sau, in schimbul unei indemnizatii de neconcurenta lunare pe care angajatorul se obliga sa o plateasca pe toata perioada de neconcurenta.

(2) Clauza de neconcurenta isi produce efectele numai daca in cuprinsul contractului individual de munca sunt prevazute in mod concret activitatile ce sunt interzise salariatului la data incetarii contractului, cuantumul indemnizatiei de neconcurenta lunare, perioada pentru care isi produce efectele clauza de neconcurenta, tertii in favoarea carora se interzice prestarea activitatii, precum si aria geografica unde salariatul poate fi in reala competitie cu angajatorul.

(3) Indemnizatia de neconcurenta lunara datorata salariatului nu este de natura salariala, se negociaza si este de cel putin 50% din media veniturilor salariale brute ale salariatului din ultimele 6 luni anterioare datei incetarii contractului individual de munca sau, in cazul in care durata contractului individual de munca a fost mai mica de 6 luni, din media veniturilor salariale lunare brute cuvenite acestuia pe durata contractului.

Art. 23. - (1) Clauza de neconcurentã nu poate avea ca efect interzicerea în mod absolut a exercitãrii profesiei salariatului sau a specializãrii pe care o detine.
(2) La sesizarea salariatului sau a inspectoratului teritorial pentru muncã instanta competentã poate diminua efectele clauzei de neconcurenta.

juridic dana a scris:

Consider ca ar trebui sa verificati urmatoarele aspecte prevazute de art.21 din Codu muncii:

(1) La incheierea contractului individual de munca sau pe parcursul executarii acestuia, partile pot negocia si cuprinde in contract o clauza de neconcurenta prin care salariatul sa fie obligat ca dupa incetarea contractului sa nu presteze, in interesul sau propriu sau al unui tert, o activitate care se afla in concurenta cu cea prestata la angajatorul sau, in schimbul unei indemnizatii de neconcurenta lunare pe care angajatorul se obliga sa o plateasca pe toata perioada de neconcurenta.

(2) Clauza de neconcurenta isi produce efectele numai daca in cuprinsul contractului individual de munca sunt prevazute in mod concret activitatile ce sunt interzise salariatului la data incetarii contractului, cuantumul indemnizatiei de neconcurenta lunare, perioada pentru care isi produce efectele clauza de neconcurenta, tertii in favoarea carora se interzice prestarea activitatii, precum si aria geografica unde salariatul poate fi in reala competitie cu angajatorul.

(3) Indemnizatia de neconcurenta lunara datorata salariatului nu este de natura salariala, se negociaza si este de cel putin 50% din media veniturilor salariale brute ale salariatului din ultimele 6 luni anterioare datei incetarii contractului individual de munca sau, in cazul in care durata contractului individual de munca a fost mai mica de 6 luni, din media veniturilor salariale lunare brute cuvenite acestuia pe durata contractului.

Art. 23. - (1) Clauza de neconcurentã nu poate avea ca efect interzicerea în mod absolut a exercitãrii profesiei salariatului sau a specializãrii pe care o detine.
(2) La sesizarea salariatului sau a inspectoratului teritorial pentru muncã instanta competentã poate diminua efectele clauzei de neconcurenta.

Articolele citate sunt aplicabile numai in cazul c.i.m. si nu in cazul contractelor de prestari servicii.