avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 764 soluții astăzi
Forum Activitate Galfi_zoltan

Activitate Galfi_zoltan

Buna ziua

Conform normelor EU, ce trebuie sa indeplineasca o societate pentru a avea dreptul de a colecta si a transporta deseuri medicale periculoase si nepericuloase?
Am citit legile HG 1061/2008, 211/211, 215/2005, 856/2002, 219/2002.
Din aceste legi nu reiese exact conditiile in care trebuie transportat (tipul masinii, dotari speciale, autorizatii).
Eventual unde pot sa aflu informatii suplimentare??

Multumesc mult
Buna ziua !
As vrea sa accesez un proiect masura 312, in valoare de circa 100.000 de Euro.
Pana la 70 % finanteaza uniunea, iar 20-25% pot sa iau credit, pe un srl nou infiintat??
Bunurile achizitionate banca le ia ca garantie??

Multumesc
Buna ziua

Stie cineva daca accesand un fond pe masura 312, cei 30 % se pot accesa prin credit bancar?
Mentionez ca SRL-ul este nou infiintat.
Multumesc
Buna ziua

Pentru deschiderea unii SRL si achizitia utilajelor cu ce se transporta deseurile este eligibil masura 312???

Multumesc mult pentru un eventual raspuns
Galfi Zoltan
Buna ziua

Care sunt cerintele UE pentru transportarea deseurilor medicale???

Multumesc mult

Buna ziua

Am 28 de ani, am terminat o facultate care nu are legatura cu agricultura, nu am inca experienta in agricultura, traiesc in mediul rural.
Am cateva idei pentru accesarea fondurilor UE, am un teren de 2 ha si as vrea sa cultiv nuci, pot sa fac un proiec bine pus la punct (si miezul, si coaja pot sa folosesc util, fara sa arunc ceva), credeti ca as putea sa obtin o finantare??
Exista cursuri pentru instalarea tinerilor fermieri?
Exista posibilitatea ca sa concesioner o parcela mai mare de teren 10-15 ha.
Unde pot sa cer informatii si indrumari??
Multumesc mult !
Buna ziua
Intr-o localitate in apropierea Brasovului am fost oprit de un echipaj de politie, imi spuneau ca in localitatea anterioara am circulat cu 103km/h. Mi-au luat permisul pentru 90 de zile.
O sa fac contestatie pentru ca era radar vechi, si intervalul de greseli este 7-8km/h la 100 de km/h. Procesul verbal era facut de catre politistul care m-a oprit, si nu de catre pol care m-a inregistrat, viteza cu care am circulat a fost transmis prin statie. Asa ceva nu se face, procesul verbal trebuie sa faca politistul care a constatat ca am intrat in radar, nu un alt echipaj.
credeti ca am sansa sa castig in instanta???
Am o rata de 1500 ron/luna, daca imi pierd permisul raman fara loc de munca, si este un loc de munca unde firma nu se descurca fara mine, si nu se poate lasa neacoperita zona nici 30 de zile.
Multumesc pentru eventualele sfaturi
Multumesc :D
Buna ziua
Vreau sa incep o afacere online, si ca totul sa se derulere in conditii legale, la cine sa ma adresez? Avocat, consilier juridic, sau consilier in afaceri???

Va multuesc