Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Masura 312 + credit
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Masura 312 + credit

Buna ziua !
As vrea sa accesez un proiect masura 312, in valoare de circa 100.000 de Euro.
Pana la 70 % finanteaza uniunea, iar 20-25% pot sa iau credit, pe un srl nou infiintat??
Bunurile achizitionate banca le ia ca garantie??

Multumesc
Stimate domn,

Din experienta mea profesionala nu am auzit pana acum ca o banca sa dea credit unei firme nou infiintate. Normal ca banca va infiinta masuri asiguratorii, insa nu cred ca doar utilajele cumparate vor fi ipotecate, ci si ceva din patrimoniul dumneavoastra.
Trebuie sa fiti foarte atent, deoarece 20%-25% cat credeti dvs ca veti lua credit nu este suficient. Nu toate cheltuielile sunt eligibile. TVA, de exemplu, nu e eligibil. Asta inseamna ca, doar la TVA va trebui sa puneti dvs 24% cota TVA pt utilajele achizitionate. E adevarat ca va recuperati TVA, insa nu imediat. Dar va trebui din start sa il platiti.
Diferente de curs valutar: nu se suporta din fonduri europene, dvs le suportati.
Adica investitia arata altfel.
100.000 total investitie.
70.000 aport UE (teoretic maxim)
30.000 aport Galfi Zoltan
cota TVA 24% pt utilaje: Galfi Zoltan
diferente curs valutar: Galfi Zoltan
comisioane bancare tranzactii: Galfi Zoltan (si nu vor fi mici, sunt sume mari in euro)
costuri legate de creditul bancar: Galfi Zoltan
alte costuri: Galfi Zoltan
Intr-un proiect in care am fost membru in echipa am calculat aportul personal al finantatului si mergea mult mai mult decat cota indicata de finantator. Conditiile sunt clare, cautati cheltuielile care se accepta si cele care nu.

[Editat - incalca partial pct. 2.3. din Regulament]
Ares-3, moderator
Puteti sa intrebati la APDRP care sunt bancile cu care lucreaza si au parteneriate.
BT stiu ca au program de creditare pentru START-UP-uri.
horeabortan a scris:

Stimate domn,

Din experienta mea profesionala nu am auzit pana acum ca o banca sa dea credit unei firme nou infiintate. Normal ca banca va infiinta masuri asiguratorii, insa nu cred ca doar utilajele cumparate vor fi ipotecate, ci si ceva din patrimoniul dumneavoastra.
Trebuie sa fiti foarte atent, deoarece 20%-25% cat credeti dvs ca veti lua credit nu este suficient. Nu toate cheltuielile sunt eligibile. TVA, de exemplu, nu e eligibil. Asta inseamna ca, doar la TVA va trebui sa puneti dvs 24% cota TVA pt utilajele achizitionate. E adevarat ca va recuperati TVA, insa nu imediat. Dar va trebui din start sa il platiti.
Diferente de curs valutar: nu se suporta din fonduri europene, dvs le suportati.
Adica investitia arata altfel.
100.000 total investitie.
70.000 aport UE (teoretic maxim)
30.000 aport Galfi Zoltan
cota TVA 24% pt utilaje: Galfi Zoltan
diferente curs valutar: Galfi Zoltan
comisioane bancare tranzactii: Galfi Zoltan (si nu vor fi mici, sunt sume mari in euro)
costuri legate de creditul bancar: Galfi Zoltan
alte costuri: Galfi Zoltan
Intr-un proiect in care am fost membru in echipa am calculat aportul personal al finantatului si mergea mult mai mult decat cota indicata de finantator. Conditiile sunt clare, cautati cheltuielile care se accepta si cele care nu.

[Editat - incalca partial pct. 2.3. din Regulament]

Imi cer scuze pentru incalcarea acelor conditii
Va multumesc pentru intelegere, o zi frumoasa va doresc.
Buna ziua,
am citit in lista de acte necesare ca trebuie depusa o diploma de studii care sa dovedeasca aptitudinile manageriale sau in acord cu activitatea propusa prin proiect si nu inteleg exact ce mi se cere... daca vreau sa deschid un service auto trebuie sa am diploma de mecanic? su ce studii anume sunt necesare?
Va multumesc.