avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 147 soluții astăzi
Forum Activitate lity

Activitate lity

Buna ziua,
avem o salariata care pentru a beneficia de stimulentul de insertie trebuie sa revina din CIC in luna februarie 2020. Inainte de a ramanea in CIC a fost incadrata ca si translator, acum la momentul revenirii salariatei din CIC nu mai avem nevoie de translator, i se va oferi alt post dar nu stim daca il va accepta. In cazul in care nu va accepta noul post se poate face incetarea contractului individul de munca?
Buna ziua,
Ce acte trebuie depuse la somaj si la ITM pentru perioada in care salariatii se afla in somaj tehnic platit cu 75%conf art .53 Codul Muncii. Trebuie transmis si in Revisal?
Răspuns la discuția somaj tehnic 75% 2018
Multumesc
Buna ziua,
as dori sa stiu daca se trimit salariati in somaj tehnic cu 75% de la data de 1 septembrie - 01 octombrie 2018, care sunt contributiile care se platesc si de catre cine sunt platite acestea, tinand cont ca de la 01 ianuarie 2018 a fost trecerea contributiilor de la angajator la angajat? Ce beneficii exista?
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu raspuns la urmatoarea problema:
-un cetatean chinez a primit viza de sedere in Romania 10 zile (18.01.2018-26.01.2018- detasare), intrebarea mea este la ce data se mai poate solicita o noua viza pt. cetateanul chinez.
Multumesc.
Buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu un raspuns , avem un salariat care are cim pe durata detreminata de 4 luni din iulie pana in noiembrie 2016, incepand cu data de 25.07.2016 solicita concediu de ingrijire copil pana la implinirea varstei de 2 ani, mentionez ca indeplineste conditiile de acordare deoarece cumulat mai multe perioade are lucrat 12 luni.
Intrebarea mea este urmatoarea: la data de 14.11.2016 cim expira de drept, fiind suspendat pt. CIC putem sa-i incetam cim? Multumesc
Răspuns la discuția salar minim ianuarie 2016
Multumesc
Buna ziua, as dori sa stiu daca de la 01.01.2016 se va modifica salariul minim pe economie.
Da, stiam ca acordarea se face in baza unui act aditional la cim la fel ca orice modificare, dar ma intereseaza cadrul legal.
Multumesc