avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 293 soluții astăzi
Forum Activitate oanamea

Activitate oanamea

Buna ziua!
Imi cer scuze daca s-a mai discutat acest subiect, dar am cateva intrebari punctuale:
1. as vrea sa stiu daca in perioada de concediu prenatal angajatorul trebuie sa plateasca ceva contributii la stat?
2. mai am trei luni pana nasc. daca intru acum in somaj tehnic mai primesc indemnizatia de maternitate si pe cea de crestere a copilului pana la 1 an?
3. daca am anuntat angajatorul ca sunt insarcinata poate sa ma dea in somaj tehnic?mentionez ca cel mai devreme la inceputul lui aprilie as putea intra in prenatal, dar pana atunci mai este o luna si un pic, iar ieri am fost amenintati ca de saptamana viitoare vom fi trimisi in somaj tehnic. Este legal acest lucru?
Va multumesc!
Pai mi se modifica si salariul, evident. Singurul mod in care ma afecteaza este ca va fi mai mica valoarea indemnizatiei de maternitate sau mai sunt si alte consecinte?
Buna ziua!
Am cateva nelamuriri, legate de concediul de sarcina si lauzie, precum si de concediul medical in timpul sarcinii.
Momentan sunt insarcinata in luna a 5-a, iar pana in prezent, (mai exact pana la sfarsitul lunii decembrie 2010 am avut contract de munca pentru 8 ore. Abia azi am aflat ca incepand din ianuarie voi avea doar 4 ore (deja a trecut aproape o luna si eu nam stiut de aceasta modificare), pt ca nu mai sunt bani, in fine explicatii de angajator. Intrebarea este daca ramanand doar cu 4 ore imi afecteaza cu ceva indemnizatia de maternitate pentru concediul de sarcina(cele 126 de zile) si daca pot sa imi iau vreun concediu medical pana intru in prenatal?Mentionez ca vreau sa ma intorc la munca dupa cele 126 de zile, adica trebuie sa ma intorc, nu am incotro. O alta intrebare ar fi daca trebuie sa ai continuitate ca si contribuaabil, adica daca trebuie sa ai 12 luni lucrate fara intrerupere ca sa poti beneficia de indemnizatia de maternitate?
Va multumesc anticipat!
Buna ziua!
va supun atentiei urmatoarea situatie: sunt insarcinata si voi naste probabil la inceputul lui iunie 2011. Am decis sa imi iau doar concediul acela de sarcina si lauzie, de 126 de zile, dupa care sa ma intorc la lucru. Intrebarea este: daca ma intorc la lucru voi primi cei 500 de lei din prima luna in care lucrez sau trebuie sa intru in concediu pentru cresterea copilului pentru a beneficia de acesti bani? Va multumesc!