avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 490 soluții astăzi
Forum Activitate rodica copaciu

Activitate rodica copaciu

Răspuns la discuția asigurat CAS
Multumesc de raspuns.
Discuție asigurat CAS
Buna ziua, va rog sa imi spuneti daca raman fara seriviciu, prin demisie, si am lucrat cinci luni din an, iar o luna am fost in concediu fara salar, se considera ca sunt asigurata la sanatate tot anul 2020?
Multumesc!
Va multumesc frumos dl. Cornel Vasile!
Buna ziua, sunt o persoana fara loc de munca, cum pot deveni coasigurata la sanatate dupa sotul meu care este pensionar?
Va multumesc, multa sanatate!
Buna ziua,
as dori sa ma ajute si pe mine cineva cu un raspuns la urmatoarea situatie:
daca o persoana fizica care detine o suprafata de teren, vinde parcele din acel teren altor persoane fizice, trebuie sa plateasca impozit pe venitul realizat? Trebuie sa vanda ca TVA? si daca da ce inseamna asta si cum se face? Multumesc frumos pentru viitoarele raspunsuri!
Rodica C.
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea situatie: sotul meu este pensionat de 3 ani la limita de varsta, are 55 de ani ( a avut grupa 1 de munca), este PFA , desfasurand activitate de taximetrie de mai multi ani, timp in care a platit CAS si din pensie si din PFA - acum mai trebuie sa plateasca CAS in continuare sau s-a schimbat ceva?
Va multumesc!
Multumesc pentru raspuns!
Buna ziua,
va rog si eu sa ma lamuriti: dupa inchirierea unui apartament, respectiv inregistrarea contractului de inchiriere la finante, proprietarul trebuie sa mai faca ceva, adica trebuie sa tina cumva contabilitate primara sau plateste doar impozitul pe venit comunicat de finante prin decizie in urma declaratie estimative depusa?
Va multumesc!
Va rog sa ma indrumati ce am de facut din punct de vedere a declararii, in momentul in care dau in chirie un apartament.Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Plata CAS obligatorie?
Multumesc pentru raspus!
Dar de recuperat din cei 1600 lei platiti pe inclusiv 2011 cand aram pensionar, voi putea recupera ceva?