avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 584 soluții astăzi
Forum Activitate savc0102

Activitate savc0102

Pentru varianta 1. Va trebui sa deduc tva-ul de la statul Roman sau cel German ? Si modul de recuperare in acest caz al TVA-ului este diferit fata de cel normal , adica trebuie niste acte in plus completate ?
Doresc sa achizitionez un laptop (are anumite caracteristici pe care nu le-am putut gasi la vanzatori din Romania) din Germania pe care sa il folosesc in firma (mentionez ca NU intentionez sa il vand, firma se ocupa cu vanzara de articole de pescuit si vanatoare ).Din cauza faptului ca pretul acestui laptop este de €2000 cu VAT inclus ( VAT - 19%) as vrea sa incerc sa imi recuperez VAT-ul. Din ce am mai citit din experienta altora am inteles ca trebuie sa cer firmei care il vinde sa mi-l factureze fara VAT, dar cand ajunge in Romania ( laptop-ul va fi adus prin posta prin UPS sau DHL) va trebui sa fac ceva , ma refer din punct de vedere al actelor care trebuie completate de mine . Va rog daca imi puteti spune care este procedura in cazul achizitionarii de astfel de obiecte din spatiul UE deoarece am cautat pe Internet si pana acum nu am gasit nici un raspuns clar .

De asemenea am gasit ideea pe internet pe site-ul [ link extern ] ?

Multumesc anticipat