avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 174 soluții astăzi
Forum Activitate lns_oguz

Activitate lns_oguz

Răspuns la discuția divort fara acordul ambelor parti
Ultimul domiciliu a fost in strainatate, am facut demersuri(singura) la Consulatul Romaniei, a durat cam un an obtinerea actelor si, domnul nu a binevoit sa vina sa semneze cererea.Ne-am casatorit in Buzias, acum, eu sunt in Madrid, insa el locuieste in tara. Nu vine sa semneze actele, cu toate ca nu pot sa inteleg cum concubina acestuia accepta o asemnea situatie, in plus, au si un copil.Ce pot sa fac, va rog? In luna februarie voi veni in tara si vreau sa finalizez aceasta problema.Va multumesc.
Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti ce demersuri trebuie sa fac pentru a divorta, in conditiile in care fostul sot, traieste in concubinaj cu altcineva, au si un copil impreuna, insa, nu vrea sa se prezinte pentru cererea de divort.Mentionez ca nu avem copii si alte bunuri dobandite in timpul casatoriei.Am facut tot felul de demersuri la Consulatul Romaniei si, dupa un an, dupa ce am obtinut toate actele, nu a venit sa semneze cererea de divort.Pot sa fac aceasta cerere, unilateral, fara a-i mai solicita prezenta, si fara a ma mai prezint la Starea Civila unde a fost oficializata cununia?

Va multumesc anticipat.
Buna ziua,
Vreau sa ma inscriu la examenul de traducator autorizat, domeniul Stiinte Juridice si sunt interesata de opiniile celor care au participat, de gradul de dificultate al traducerilor.Ce puteti sa imi spuneti? Aveti niste exemple de subiecte din sesiunile anterioare? In asteptarea unui raspuns, sper eu, favorabil, va multumesc anticipat.