avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate m.i.

Activitate m.i.

Buna ziua,
O PFA cu activitatea suspendata in cursul anului 2011 ar trebui sa declare venituri anticipate "zero" pentru 2012?
As dori sa fie evitata primirea unei decizii de impunere pentru venituri estimate de fisc, desi in 2011 nu a avut venituri, dar ....nu se stie niciodata ce face fiscul!
Multumesc
Răspuns la discuția Decizie impunere
Multumesc pentru raspuns,
Intrebarea era ce fac in situatia in care am 2 decizii de impunere cu plati anticipate pentru 2011, una primita in ianuarie 2011 si a doua primita pe 16 august, cu sume estimate mult mai mari, revizuita pe baza declaratiei de venit net aferent anului 2010. In 2011 nu am avut nici o incasare, cu toate acestea am platit la scadenta sumele din prima decizie.Sumele mari din a doua nu am de unde si mai ales de ce sa le platesc, pot demonstra ca nu am nici o incasare pe 2011.
Asta e situatia, ce fac , cum pot anula a doua decizie de impunere ?
m.i.
Răspuns la discuția Decizie impunere
Buna ziua,
La sfarsitul lunii ianuarie 2011 am primit o decizie de plati anticipate din impozitul pe venit(persoana fizica autorizata cu contract de prestari servicii in resurse umane) pentru 2011, cu sume esalonate pe cele 4 trimestre.
Pe 16 mai 2011 am depus declaratia 200 cu veniturile nete aferente anului 2010.
In loc sa primesc dezia definitiva de impunere pentru 2010, acum doua zile ma trezesc cu o noua decizie pentru plati anticipate pentru anul 2011, recalculata pe baza veniturilor nete declarate pentru 2010.
Deci, pentru acest an am 2 (doua) decizii de impunere pentru plati anticipate cu titlu de impozit pe anul 2011.
Sunt in situatia in care pe 2011 nu am incasat nimic pana la aceasta data pentru facturi emise in 2010, platile anticipate pe baza primei decizii le-am si facut la scadente, asa cum erau ele trecute pe prima decizie.
Cum pot sa anulez cea de-a doua decizie care cuprinde sume foarte mari, iar eu nu am din ce sa le platesc, repet, pentru ca nu am incasat nimic in acest an?
Scuze daca am fost incoerenta, dat mi se pare un mare abuz pe care il face fiscul, nu am gasit in Codul fiscal nici o reglementare care sa le dea dreptul de a emite(revizui) o noua decizie pentru plati anticipate
m.i.
Si daca schimb telefonul dar pastrez cartela sim nu se mai poate repeta nenorocirea?
Nu de alta, dar nu am de gand sa le umflu conturile cu cate 1000 lei pe luna
Multumesc pentru sfat
O zi buna,
m.i.
Multumesc pentru raspuns si pentru sfaturi
Voi comunica pe forum cum se desfasoara "ostilitatile "
O zi buna,
m.i.
Buna ziua,
As dori sa contiunui discutia cu privire la factura de telefonie mobile, incarcata in mod abuziv cu mesaje enjoy divertisment pe care nu le recunosc
Am primit factura detaliata si am constatat cu stupoare ca mesajele au fost transmise la sms 1557 , timp de 2 ore, din minut in minut.
E cred ca nici practic asa ceva nu e posibil, pe langa faptul ca nu s-a dat nici un mesaj la acel numar
Factura am platit-o, sa nu pierd abonamentul, dar nu vrea sa renunt la a recupera banii dati de pomana
Ce ma sfatuiti sa fac mai departe, sa scriu la companie sau la OPC?
Vreau sa faca o verificare tehnica, e posibil sa se fi inregistrat eronat, nimeni din casa nu putea sa se joace si sa dea sms din minut in minut, fizic nu e cu putinta, nu stiu ce sa mai cred
Astept un sfat
Multumesc
m.i.
Răspuns la discuția facturare abuziva Orange
Buna ziua,
Mai sunt si altii in aceasta situatie; fiul meu este titularul unui abonament Family, cu trei numere, din care pe unul a fost facturata suma de 400 ron , "enjoy divertisment"
mesaje pe care nu le recunoaste.
Urmeaza sa ceara factura detaliata, dar mai departe ce-ar trebui sa facem: reclamatie la Orange, reclamatie la OPC, reclamatie la Politie...?
Ce sfat imi puteti da?
Multumesc anticipat
Buna ziua,
Tatal meu, pensiona in varsta de 83 de ani a aflat ca, pentru a mai beneficia de retete compensate trebuie sa obtina un card de sanatate, iar pentru asta trebuie sa alerge dupa niste documente, pe la fisc, pe la casa de pensii
De ce toata birocratia asta, cum sa pui pe drumuri niste oameni in varsta si bolnavi?
Ar putea cineva sa ma lamureasca?
Răspuns la discuția alocatia de stat pentru copii
Va multumesc pentru raspuns
As mai avea o nelamurire: in vechea lege era permis sa se intrerupa CCC si sa se reia oricand in timpul celor doi ani. In noua lege mai este posibil, daca mama opteaza pentru a sta acasa 2 ani?
Si a doua, ...nu va suparati : in timpul celor doi ani, tatal poate intra in CCC in locul mamei, cu recalcularea indemnizatiei, in functie de veniturile lui?