avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 716 soluții astăzi
Forum Activitate alinarms

Activitate alinarms

Mi s-a spus de curand cand am incercat sa inchei un contract la o retea de telefonie ca acordul meu verbal este egal cu semnatura.Dar presupun ca nu acelasi lucru il spune si codul civil, din cate am citit.Ce spune mai exact noul Cod Civil in ceea ce priveste un contract? este acordul verbal egal cu semnatura? eu ma indoiesc ca ar fi asa.
exista un model de cerere catre sindicatul din invatamant pentru a fi reprezentata de catre sindicat in vederea actionarii in instanta ?cum se face o astfel de cerere?
exista vreo lege care prevede aplicarea vreunei amenzi pentru nedeszapezirea trotuarelor si carosabilului? cui se aplica? celor de la primarie sau locatarilor respectivelor case sau blocuri? scuze daca am postat unde nu trebuia.
am inteles ca daca nu platesc o factura, dupa 3 ani se prescrie, deci nu mai e nevoie sa o platesc. daca de exemplu nu vreau sa mai platesc o factura pt. ca nu este respectat un act aditional semnat ce se intampla?
Răspuns la discuția atac la persoana
dar daca asta s-a intamplat la serviciu?la cum functioneaza justitia de la noi, cred ca dau banii degeaba pe taxa de timbru. am salariul mic si nu imi permit sa dau in judecata pe cineva cand stiu ca justitia e aproape zero la noi in tara.
daca esti criticat permanent si s-au facut acuzatii mincinoase la adresa ta plus ca mai esti si jignit, cum se pedepseste atacul la persoana?
in ce caz poate fi destituit sau revocat din functie un director al unei scoli? de exemplu daca a bruscat un profesor si a batut un elev si mai este si rasist, ca sa nu mai zic de faptul ca nu a dat examen de obtinere a postului de director, ci a fost numit ca director de inspectorul general si nu are nici studii de managament educational ca sa fie director.ce lege prevede destituirea sau revocarea din functie a unui director de scoala generala?
desi am facut plangere la inspectorat, inspectoarea a trimis pe cineva special sa ii ia apararea directoarei, si nu numai ca plangerea mea nu a fost solutionata ci s-a si consemnat in registrul de procese verbale al scolii ca toti profesorii ii tin partea directoarei si eu sunt cea care nu s-a adaptat, lucru total fals.eu in reclamatie am scris un lucru, iar in nota de constatare din registrul de procese verbale nu s-a tinut deloc cont de ce am scris in reclamatie.
va rog raspundeti-mi cat de repede posibil.
Răspuns la discuția Conflict la locul de munca
de la sindicat mi s-a spus ca este cuvantul meu impotriva cuvantului ei. nu pot merge la medicul legist pt. ca nu am nici o urma pe corp, iar colega care era in acea zi prezenta in scoala s-a coalizat cu d-na directoare ca martor mincinos, asa ca ce mai pot face in acest caz?
am avut un conflict la locul de munca, adica scoala unde lucrez. sunt profesor si am avut un conflict cu d-na directoare. ma certam cu ea si s-a enervat si m-a apucat de mana si m-a smuls de pe scaun si mi-a zis sa ies afara din scoala ei. am plecat din scoala plangand. unde pot sa o reclam ? nu m-am dus la politia din sat pt. ca ei nu fac nimic si am vazut asta cu ochii mei.mi-e teama sa mai merg la serviciu.
exista vreun act pe care il pot intocmi sau vreun act standard deja existent care sa imi protejeze confidentialitatea in ceea ce priveste informatiile oferite de mine medicului? cunosc medici care habar nu au de asa ceva si povestesc fara cea mai mica jena cunoscutilor problemele pacientilor lor.asadar, exista vreun act standard care sa oblige medicul la confidentialitate, un act care sa fie si semnat de acesta?