avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 438 soluții astăzi
Forum Activitate iselin1957@yahoo.com

Activitate iselin1957@yahoo.com

Am un credit Prima Casa la CEC, cu o rata de 204 euro/luna, pe o perioada de 276 luni, adica 23 ani ( 81 credit+ 123 dobanda ). Am rambursat anticipat in februarie 2014 suma de 1160 euro, echivalentul a 15 rate din credit. CEC BANK, mi-a scazut din credit aceasta suma dar mi- a redus numarul ratelor cu doar 5 luni in loc de 15, reducandu-mi si rata lunara de la 204 la 200 euro desi nu cerusem acest lucru. Am sesizat eroarea iar persoana care se ocupa de emiterea scadentarelor mi- a spus ca daca in martie mai achit cateva rate in avans , se va rezolva problema in noul scadentar. Fiind de buna credinta, am mai achitat in martie 396 euro, echivalentul altor 5 luni din principal. In noul scadentar, aveam redusa perioada cu 10 rate ( 5 achiate in avans in martie si 5 de la reducerea dobanzii si de la revenirea la vechea rata de 204 euro ). Aceste plati in avans, chiar si in felul aberant pe care l-a socotit banca, mi-a tras dobanda in jos cu aproape 1800 euro. Problema este ca banca nu mai vrea sub nici o formma sa-mi reduca perioada de creditare cu inca cele 10 rate omise in februarie, gasind pretexte ca ‘’luna este inchisa’’. Cele 10 rate nescazute sunt purtatoare de dobanda, iar aceasta dobanda reducandu-se, ar aduce o pierdere din profit pentru banca, prin pierderea dobanzii aferente acestor rate.Contractul prevede ca ratele platite in avans duc la scaderea perioadei de creditare, a dobanzilor si comisioanelor. Vreau sa dau banca in judecata si sa cer si daune morale. Doresc sa stiu ce sanse am, judecandu-ma pe scadentarele emise, contractual de creditare, raspunsul official al bancii ca probe.
Multumesc anticipat pentru raspuns.