avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Activitate imo

Activitate imo

Buna seara tuturor! Am si eu citeva intrebari in legatura cu legea pensionarii. De fapt ma interesez pentru mama. Ea,adica mama mea e nascuta pe data de 19.05.1956. Are realizat o vechime munca de 29 de ani si 18 zile pina in ziua de azi,din care 10 ani in gradul 2 si mai are si spor de noapte pentru 10 ani. A mai lucrat si in CAP. Aici pentru un an era prevazuti 120 de zile ,adica atita zile trebuia sa lucreze pe an ca sa indeplineasca norma. Ea a realizat(a muncit) intr-un an 38 de zile iar in celalalt 36 de zile. Pe noi ne-ar interesa data aproximativa(anul,luna) cind poate sa cere pensionarea anticipata sau partial anticipata si la limita de virsta si zilele lucrate in CAP cum se ia in calcul? Cele 38 ( 36)de zile ralizate de mama intr-un an se considera ca un an la vechime? Ne-a zis cineva ca,daca erau prevazuti 120 de zile pe an si ea a realizat numai 38(36) atunci nu se considera 1 an de vechime la pensionare. Va multumesc!
Sunt in concediu pentru cresterea copilului pina la 2 ani si mi se termina pe data de 15.03.2013,atunci implineste 2 ani fetita. Anul viitor,din martie asi putea sa ma angajez undeva(nu la vechiul loc de munca),am primit oferta. Daca accept oferta si ma angajez acolo ce se intimpla ,ca am optat la ccc si indemnizatie pentru varianta 2 ani? Mai intii trebuie sa-mi dau demisi la vechiul loc de munca?
Buna seara! Ma intereseaza foarte mult meseria de design interior si visul meu e sa am o firma ,care se ocupa cu asta. M-am gindit sa fac cursul de design interior de la Eurocor,dar nu stiu,daca cu diploma sau certificatul pe care dau ei pot face o forma sau ,daca nu,atunci pot sa ma angajez undeva in domeniul acesta.Ei zic,ca sint recunoscute diplomele lor,dar... Daca cineva poate sa-mi dea un raspuns ar fi bine. Va multumesc anticipat.
Tatal meu e in somaj si cineva ar putea sa-l angajeze pentru 3 luni.Daca accepta oferta si intrerupe somajul,dupa 3 luni mai are dreptul maideparte la somaj,poate continua dupa 3 luni de angajare cu somajul?
Sant divortata,dar nu am primit inca sentinta judecatoreasca.
Discuție divort
Dupa cite zile trimit de obicei dupa terminarea divortului deciziile sau sentinta judecatoreasca? Nu stiu cum se zice corect la hartia ,dovada cu care pot dovedi ca sant divortata.
Buna ziua! Acum 2 saptamani am fost la primarie cu dosarul cu actele necesare pentru cresterea copilului pana la 2 ani.Acolo mi-au zis,ca trebuie adeverinta de venit si de la tatal copilului(fostul meu sot,pe care nu-l gasesc niciunde). Daca eu intru in concediu pt.cresterea copilului,atunci nu de la mine trebuie numai adeverinta de venit pe ultimii 12 luni? Mai conteaza si venitul tatalui? Stie cineva cumva? Va multumesc anticipat!
Daca sint in concediu pentru cresterea copilului si beneficiez de indemnizatie pentru cresterea copilului pina la 2ani pot deschide PFA ,II ,IFsau SRL pe numele meu avind singurul angajat pe tata ,fara sa pierd dreptul la indemnizatia pentru cresterea copilului sau sa fac pe numele lui? Daca facem pe numele lui tata el poate sa fie angajat? Trebuie neaparat sa aiba macar un angajat (este vreo lege?) un SRL,PFA,II sau IF sau poate sa functioneze si fara angajati ?Contributiile catre stat poate sa plateasca si fara sa se angajeze .? Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Va multumesc mult pentru raspunsul rapid! Asa m-am gindit si eu,dar...totusi speram ca pot sa mai cistig si eu ceva ca banii astia sunt destul de putini.
Am dreptul sa deschid o intreprindere independenta, PFA sau magazin online in timp ce primesc indemnizatia pentru cresterea copilului pina la 2 ani ?